Kanadský dôchodkový fond stráca 150 miliónov dolárov po investovaní do Celsius

od Martin Tkáč

V poslednej dobe sa vynára množstvo informácií o problémoch, ktorým čelí spoločnosť Celsius zaoberajúca sa pôžičkami v kryptomenách. V dôsledku jej problémov so solventnosťou fondov rastú aj straty investorov. Začiatkom júna veriteľ oznámil zmrazenie výberov svojich klientov a minulý týždeň vyhlásil bankrot. Ide o dôsledok súčasnej krízy na trhu s kryptomenami. Teraz sa však dozvedáme, že kanadský dôchodkový fond bol jedným z investorov Celsius a v dôsledku krachu spoločnosti utrpel stratu 150 miliónov dolárov.

NEWSLETTER okrypte.sk
Investícia CDPQ zlyhala

Kanadský dôchodkový fond Caisse de Depot et Placement du Quebec (CDPQ) investoval v októbri 2021 150 miliónov dolárov. Bolo to súčasťou kola financovania v hodnote 400 miliónov dolárov, ktoré spoluorganizovala spoločnosť WestCap Investment Partners LLC, informoval Mathieu Dion z Bloombergu 20. júla.

CDPQ poslalo oficiálne vyhlásenie prostredníctvom e-mailu, ktoré znie:

Chápeme, že naša investícia do Celsius vyvoláva množstvo otázok. Toto je záležitosť, ktorú berieme veľmi vážne a ďalšie pripomienky poskytneme v pravý čas. Celsius je momentálne zapojený do zložitého procesu, ktorého vyriešenie bude nejaký čas trvať.

Podľa zdrojov októbrový príspevok CPDQ zvýšil ocenenie Celsia na viac ako 3 miliardy dolárov a Maxime Chagnon, hovorca kanadského fondu, povedal, že inštitúcia „vynakladá maximálne úsilie na zachovanie svojich práv“.

Potom vysvetlil, že časť portfólia fondu bola predtým zaviazaná investíciám založeným na riziku, ale tentoraz s Celsiusom nebolo všetko urobené tak, ako sa očakávalo:

Veľmi malá časť nášho celkového portfólia je venovaná investíciám do nových technológií, ktoré zahŕňajú inovatívne, rýchlo rastúce spoločnosti v rizikovejších sektoroch, ktoré ponúkajú potenciál pre vynikajúce výnosy a poskytujú našim klientom vynikajúce výnosy už mnoho rokov. Niektoré naše investície, ako napríklad tá v Celsius, však nefungujú podľa očakávania.

V čase investície technologický riaditeľ CPDQ Alexandre Synnett opísal Celsius ako „popredného svetového poskytovateľa so silným manažérskym tímom, ktorý sa zaviazal k transparentnosti a ochrane zákazníkov“.

Celsius pod paľbou žalobcov

Medzitým musí Celsius okrem problémov so solventnosťou čeliť aj ďalšiemu problému. Spoločnosť dostala hromadnú žalobu, kde ide o obvinenie z predaja neregistrovaných cenných papierov. Obžaloba uviedla, že konanie spoločnosti pripomínalo Ponziho schému a Celsius nabádal investorov, aby kupovali jeho finančné produkty za premrštené ceny.

Začiatkom júla bola na súd podaná obžaloba aj od bývalého investičného manažéra Celsius Jasona Stonea. Tvrdí, že jeho bývalý zamestnávateľ zmanipuloval trh s kryptomenami bez implementácie základných účtovných opatrení na ochranu vkladov zákazníkov.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár