Kanadské CBDC zavedie v krajine množstvo noviniek

od Martin Tkáč

Kanadská banka navrhla, aby kanadské CBDC mohlo poskytnúť množstvo noviniek vrátane odstránenia poplatkov za transakcie z debetných a kreditných kariet.

Kanadské CBDC

Štúdia zverejnená kanadskou centrálnou bankou ukazuje niekoľko dôvodov, prečo môže krajina vydávať svoju vlastnú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC).

Dokument predstavoval dva scenáre, ktoré by mohli mať za následok, že banka vydá CBDC v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti. Jeden predpokladá, že občania prestanú široko používať hotovosť. Druhý uznal, že môže nastať situácia, keď bude digitálna mena, verejná alebo súkromná  na trhu prijatá tak široko, že by to ohrozilo suverenitu existujúcej meny Kanady.

Oba varianty sú vraj v blízkej budúcnosti nereálne, odborníci si však všimli, že v posledných mesiacoch vzrástol záujem o reguláciu stablecoinov. Aj napriek tomu štúdia zistila, že kryptomeny a stablecoiny používa ako platobný prostriedok v Kanade „malý počet nadšencov“.

Dokument tiež potvrdil niekoľko potenciálnych výhod súvisiacich s prijatím CBDC. Uznáva sa, že technológia digitálnej meny môže poskytovať rovnakú úroveň bezpečnosti ako hotovosť a zároveň umožňuje použitie CBDC v online platobných systémoch a peer-to-peer.

CBDC poskytne alternatívny a lacný platobný nástroj pre zákazníkov a obchodníkov. To by pomohlo znížiť výmenné poplatky účtované existujúcimi sieťami

!!! KLIKNI SEM !!!

CBDC by navyše mohlo potenciálne podporovať inteligentné zmluvy, čo zase znamená, že určité procesy v krajine by prebiehali automaticky. Odborníci však uznali, že inteligentné zmluvy by pre používateľov napriek tomu predstavovali určité riziko, pretože vývojári inteligentných zmlúv by boli pravdepodobne nezávislí od bankovej platformy CBDC.

To by mohlo byť problematické, ak by plnenie predmetnej zmluvy nebolo v súlade s dohodnutými podmienkami. Dodala teda, že inteligentné zmluvy si vyžadujú ďalší výskum.

Celkovo tvrdíme, že CBDC môže byť prospešné a možno potrebné na zabezpečenie konkurencieschopnej a dynamickej digitálnej ekonomiky

Svet chce CBDC

Kanada nie je jedinou krajinou, ktorá môže implementovať CBDC. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell minulý týždeň v Snemovni reprezentantov uviedol, že ak bude k dispozícii digitálny americký dolár, nebude potrebné používať stablecoiny ani kryptomeny. Očakáva sa, že dokument o výhodách a rizikách digitálneho dolára bude vydaný v septembri.

zdroj: blockchainnew.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár