Kanada predstavila prvý viacmenový ETF založený na BTC a ETH

od Martin Tkáč

Kanadská spoločnosť EvolveETF práve spustila prvé viacmenové krypto ETF.

Diverzifikácia kryptomien v ETF

Podľa oznámenia na webovej stránke spoločnosti je nový fond už obchodovaný na torontskej burze (TSX) pod symbolmi „ETC“ a „ETC.U“.

ETC nebude priamo podporované bitcoinom alebo ethereom. Namiesto toho bude držať akcie v existujúcich jednotlivých fondoch EvolveETF. Ide o ETF spoločnosti o bitcoiny a ethereum – „EBIT“ a „ETHR“.

Zostatok každého tokenu bude „založený na váhe trhovej kapitalizácie bitcoinu a etherea“. Spoločnosť ich bude bilancovať raz za mesiac. V súčasnosti by mal byť ETF zhruba tretina ethereum a dve tretiny bitcoinov.

Raj Lala, prezident a generálny riaditeľ EvolveETF, vysvetlil, prečo považuje tieto dve kryptomeny za cenné:

Bitcoin sa etabloval ako uchovávateľ hodnoty a často sa o ňom hovorí ako o digitálnom zlate. Ethereum je často označovaný ako digitálny olej a stal sa základným stavebným kameňom digitálneho financovania vrátane NFT a ďalších aplikácií DeFi.

Nové ETF poskytne diverzifikáciu pre investorov, ktorí majú problém s výberom medzi bitcoinom a ethereom. Navyše to uľahčí prístup ľuďom, ktorí hľadajú expozíciu voči kryptomenám prostredníctvom tradičných investičných metód. Používatelia Kanady Royal Bank môžu navyše zahrnúť ETC na svoj nezdanený sporiaci účet. To im umožňuje profitovať z BTC a ETH bez platenia daní z kapitálových výnosov.

Kanada predbehla USA, pokiaľ ide o prijatie kryptomeny

Kanada dosiahla ďalší míľnik schválením svojho prvého viacmenového ETF. Spojené štáty však stále neschválili žiadne ETF založené na digitálnych aktívach. Spoločnosti ako Fidelity alebo VanEck sa pokúsili presvedčiť SEC, aby udelila súhlas na uvedenie takéhoto produktu na trh. Predseda komisie Gary Gensler však rozhodnutie odkladá s odvolaním sa na obavy z ochrany investorov.

Brian Armstrong, generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase, často kritizoval SEC za nedostatok regulačnej jasnosti a neochoty spolupracovať na krypto projektoch. Argumentoval tým, že rôzne inovácie sú týmto spôsobom potláčané. Kanadské orgány medzitým poskytli platformám na výmenu veľmi jasné a transparentné regulačné usmernenia.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár