Južná Kórea zavedie dane na kryptomeny až o rok

od Martin Tkáč

Juhokórejskí politici sú blízko k dosiahnutiu dohody o odložení implementácie dane z kryptomien.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Južná Kórea a dane z kryptomien

Zástupcovia Podvýboru pre dane v Národnom zhromaždení, zákonodarnom orgáne Južnej Kórey, dosiahli medzistrannú dohodu schválením dodatku, ktorý by mohol odložiť implementáciu dane z kryptomien o rok.

Ak novelu teraz schvália poslanci na schôdzi, ktorá sa bude konať 2. decembra, odvod vstúpi do platnosti až 1. januára 2023, a nie od začiatku roka 2022, ako sa pôvodne plánovalo.

Politici Demokratickej strany, ktorí trvali na odklade, kritizovali nový daňový zákon za chyby zistené v postupoch zhromažďovania informácií, ktoré by Národná daňová služba (NTS) zaviedla, ak by bol zákon prijatý skôr.

Jeden takýto postup zaviedol značné daňové zaťaženie pre dlhodobých držiteľov kryptomien, ktorí mali svoje mince v súkromných peňaženkách pred nadobudnutím účinnosti daňových zákonov. Boli by efektívne zdanení z celej hodnoty týchto aktív, nielen z ich ziskov.

Kim Young-jin, predseda podvýboru pre dane, tiež upozornil na problém požadovania od občanov, aby platili dane z kryptomien, pričom vláda ešte neprijala oficiálnu definíciu toho, čo je kryptomena alebo virtuálne aktívum.

„Existuje nekonzistentný daňový systém bez jasného základu, ako legálne definovať kryptomeny v našom systéme… ale iba v Kórei má zdanenie prednosť pred reguláciou,“ povedal.

Majk Spirit NFT

Zarábaš? Tak plať!

Priaznivci zavedenia daní, najmä minister financií Hong Nam-ki, sa domnievajú, že daňový systém by mal byť spravodlivý, aby do štátneho rozpočtu prispievali aj tí, ktorí profitujú z obchodovania s kryptomenami.

Počas niekoľkých posledných mesiacov minister Hong opakovane prerušil diskusiu o dani z kryptomien na otvorenom zasadnutí Národného zhromaždenia. Nechcel súhlasiť so zmenou termínu nadobudnutia účinnosti nového zákona.

Rok trvajúci boj o daň z kryptomien dokonca viedol k dezinformáciám a zmätkom medzi občanmi aj zákonodarcami. Počas roku 2021 boli pravidelne zverejňované protichodné správy o dani.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár