Južná Kórea vytvára systém na sledovanie kryptomien

Juhokórejské ministerstvo spravodlivosti odhalilo svoj zámer vytvoriť systém sledovania kryptomien s cieľom bojovať proti toku špinavých peňazí a iným nezákonným finančným transakciám a zabaviť finančné prostriedky spojené s trestnou činnosťou.

od Simona

Newsletter news

Južná Kórea vo vojne so zločincami

Guvernér pre finančný dohľad Lee Bok-hyun oznámil plán vlády vytvoriť nástroj na monitorovanie toku digitálnych mien. Cieľom je čeliť hrozbám na trhu.

„Zlepšíme forenznú infraštruktúru v reakcii na sofistikovanú trestnú činnosť. Vybudujeme systém trestného súdnictva, ktorý bude spĺňať medzinárodné normy,“ tvrdia úrady.

V súčasnosti vlastnia kryptomeny približne 2 milióny Juhokórejčanov, teda asi 4 % populácie. Adopcia má však aj svoju temnú stránku. Podľa vládnych údajov sa bitcoin a iné blockchainové meny používajú v tretine nelegálnych transakcií v krajine.

Vláda chce reagovať nielen na vyššie uvedené skutočnosti.

Miestne médiá Khgames informovali, že spomínaný systém monitorovania kryptomien sa bude používať na analýzu histórie transakcií alebo na získavanie údajov o jednotlivých tokoch.

To však nie je všetko. Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo, že druhý systém sledovania a analýzy spustí v roku 2023. Prvý z nich sa má realizovať v prvej polovici tohto roka.

V prvej polovici tohto roka chce ministerstvo spravodlivosti vybudovať aj „Národný digitálny forenzný cloudový systém“. Tento systém bude navrhnutý podľa vyššie uvedeného digitálneho forenzného systému (D-Net).

Juhokórejské orgány sa predtým dohodli s piatimi miestnymi burzami na spolupráci pri vyšetrovaní trestných činov súvisiacich s kryptomenami. Konečným cieľom vlády a spoločností je vytvoriť bezpečné obchodné prostredie pre investorov do kryptomien.

južná kórea

Za zmienku stojí, že na čele krajiny stojí probitcoinový prezident Yoon Seok-youl.

„Aby sme využili neobmedzený potenciál trhu s virtuálnymi aktívami, musíme zmeniť predpisy, ktoré sú ďaleko od reality a niesú rozumné,“ povedal začiatkom roka 2022.

Jeho cieľom je, aby sa v krajine objavili „jednorožce“ súvisiace s blockchainom (t. j. startupy, ktoré dosiahnu hodnotu 1 miliardy USD alebo viac). V tom čase tiež prisľúbil, že zavedie novú formu legislatívy, ktorá zabezpečí, aby sa zisky z nelegálnych aktivít v kryptomenách vrátili obetiam.

Juhokórejská programátorská veľmoc

Poprední aktéri, ako napríklad Solana, si uvedomujú potenciál Južnej Kórei. Nejde len o schopnosť prilákať investorov, ale aj programátorov. Pravdepodobne preto Solana Foundation a Solana Ventures nedávno vyčlenili 100 miliónov dolárov na investície do začínajúcich podnikov z trhu Web3 v Južnej Kórei.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár