Južná Kórea naplánovala testy CBDC

Južná Kórea spustí pilotný projekt CBDC v štvrtom štvrťroku 2024, ktorý bude zahŕňať 100 000 občanov.

od Martin Tkáč

Južná Kórea začne testy CBDC

Už v štvrtom štvrťroku 2024 Južná Kórea spustí pilotný program CBDC, do ktorého sa zapojí až 100 000 občanov. Bude ju koordinovať Bank of Korea a národné finančné regulačné orgány.

Je príznačné, že centrálna banka spolu s Komisiou pre finančné služby a Financial Conduct Service odhalila vyššie uvedené plány po rozhovoroch s Agustinom Carstensom, generálnym riaditeľom Banky pre medzinárodné platby.

V rámci pilotného projektu budú môcť vybraní účastníci nakupovať tovar a platiť za služby vkladovými tokenmi vydanými komerčnými bankami, ktoré fungujú podobne ako poukážky v maloobchodných predajniach. Očakáva sa, že nábor účastníkov začne približne v septembri až októbri budúceho roka a projekt bude trvať tri mesiace. Dôležité je, že pilotní účastníci budú môcť digitálnu menu používať len na platenie – posielanie CBDC iným účastníkom (jednotlivcom) bude zakázané.

Okrem toho prebehne test integrácie CBDC so simulovaným systémom obchodovania s emisiami oxidu uhličitého, čo ukazuje, že úrady v krajine hľadajú aj iné využitie digitálnej meny, než len ako alternatívu k bankovkám a minciam.

CBCD vo svete

Stojí za zmienku, že rozvoj CBDC podporuje Banka pre medzinárodné platby. Mnoho krajín pracuje na digitalizácii mien. Čína v tejto oblasti vedie a  svoj digitálny jüan dlhodobo testuje „na živom organizme“. V tomto konkrétnom prípade je však táto myšlienka značne kontroverzná. Všetko preto, že nie je isté, či CBDC nepomôže čínskym úradom kontrolovať občanov ešte prísnejšie. V Ríši stredu už dávno funguje systém hodnotenia občanov, ktorý udeľuje body „slušným“ obyvateľom a zároveň ich trestá odpočítavaním „neposlušných“. Digitálny jüan by k tomu mohol byť perfektným doplnkom.

Zaujímavé je, že USA nevykonávajú – aspoň oficiálne – testy CBDC. Je to prekvapujúce, pretože digitalizácia dolára sa v tejto krajine stala politickou témou. Medzi tými, ktorí varujú pred vydaním CBDC, sú: prezidentskí kandidáti republikán Ron DeSantis alebo demokrat John Kennedy Jr.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár