Justin Trudeau prestáva uplatňovať zákon o mimoriadnych situáciách

Kanadský premiér Justin Trudeau rozhodol, že úrady krajiny prestanú uplatňovať zákon o mimoriadnych situáciách. Na riešenie protestu kamionistov z „Konvoja slobody“ bol použitý kontroverzný zákon. Kanadská polícia tiež poverila finančné inštitúcie, aby odblokovali predtým zmrazené bankové účty.

od Martin Tkáč

„Situácia už nie je mimoriadnym stavom, preto federálna vláda ukončí aplikáciu zákona o mimoriadnych situáciách… Sme presvedčení, že súčasné zákony a nariadenia sú dostatočné,“ uviedol premiér.

Justin Trudeau robí krok späť

Kanadský premiér Justin Trudeau v stredu oznámil, že odstupuje od výnimočného zákona, ktorý jeho vláda minulý týždeň uplatnila v súvislosti s protestom vodičov kamiónov z „Konvoja slobody“.

„Situácia už nie je výnimočným stavom,“ povedal šéf kanadskej vlády. Boli sme si istí, že aplikácia zákona o mimoriadnych udalostiach bude časovo obmedzená – dodal.

Úrady v krajine v stredu popoludní podpísali dokumenty, ktoré ukončujú výnimočný stav.

Kanadská polícia odporúča finančným inštitúciám, aby si odblokovali svoje účty

Kráľovská kanadská jazdná polícia (RCMP) predtým nariadila finančným inštitúciám a kryptomenovým burzám, aby zmrazili kryptomenové účty a peňaženky spojené s protestom s názvom Freedom Convoy. Išlo o 34 adries na blockchaine. Trudeauova vláda potom oznámila, že bankové účty spojené s demonštrantmi budú zmrazené.

Isabelle Jacques, námestníčka kanadského ministra financií, povedala parlamentnému výboru, že bolo zmrazených až 210 bankových účtov v hodnote približne 7,8 milióna dolárov. V súčasnosti prebieha ich rozmrazovanie.

„Prevažná väčšina účtov je v procese rozmrazovania,“ povedala.

RCMP vo vyhlásení zverejnenom v pondelok uviedla, že bankám poskytla iba mená organizátorov „Konvoja slobody“ a majiteľov nákladných áut, ktorí odmietli opustiť protestnú oblasť.

Kanadská polícia zdôraznila:

Zoznam darcov sme nikdy nesprístupnili finančným inštitúciám.

Jacques poznamenal, že opravné prostriedky v zákone o mimoriadnych udalostiach nadobudli účinnosť 15. februára a nemali by sa vzťahovať na nikoho, kto daroval vodičov kamiónov pred týmto dátumom.

Okrem toho vysvetlila, že opatrenia boli špeciálne navrhnuté tak, aby presvedčili organizátorov a demonštrantov, aby sa vrátili domov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár