Juhoafrická centrálna banka bude uznávať kryptomeny ako finančné aktíva

od Simona

Už nejaký čas sme svedkami čoraz progresívnejšej adopcie kryptomien v Afrike. V apríli tohto roku sa Stredoafrická republika stala prvou krajinou na kontinente a druhou na svete, ktorá uznala bitcoin ako zákonné platidlo. Teraz sa k nám dostáva informácia, že juhoafrická centrálna banka zmenila svoj postoj ku kryptomenám a považuje ich za finančné aktíva.

NEWSLETTER okrypte.sk

Viceprezident Juhoafrickej rezervnej banky (SARB) nedávno oznámil, že inštitúcia zmenila svoj postoj k digitálnym aktívam. Čoskoro budú kryptomeny v tejto krajine považované za finančné aktíva a ako také by mali byť regulované. SARB predpokladá zavedenie regulačného rámca pre tento sektor do konca roku 2023.

Regulácia kryptomien v Južnej Afrike

Viceprezident SARB Kuben Naidoo uviedol, že juhoafrická centrálna banka revidovala svoj postoj ku kryptomenám. Inštitúcia ako taká plánuje prevádzkovať rámec na reguláciu transakcií s kryptomenami. Naidoo, ktorý je tiež členom výboru pre menovú politiku SARB, oznámil, že takéto nariadenia zaručia bezpečný ekosystém kryptomien.

juhoafrická republika kryptomeny

Ako sa môžeme dočítať vo zverejnenej správe, keď regulačný systém vstúpi do platnosti, juhoafrických investorov do kryptomien bude chrániť zákon. SARB plánuje zaviesť takýto regulačný režim do 12 až 18 mesiacov.

A čo viac, Naidoo v prejave na PSG Konsult poukázal na jeden z kľúčových dôvodov, prečo centrálna banka Južnej Afriky zmenila svoj postoj ku kryptomenám.

Potom povedal:

„Náš pohľad sa zmenil a teraz zaobchádzame s kryptomenou ako s finančným aktívom a dúfame, že budeme regulovať týmto spôsobom. V poslednej dobe natieklo veľa peňazí a treba ich začleniť.“

Použite cennú lekciu

Viceprezident centrálnej banky zdôrazňuje, že zámerom inštitúcie nie je vyberať víťazov či porazených, ale poskytnúť „investorom primerané zdravotné varovanie a ochranu investorov“. Naidoo sa domnieva, že používanie kryptomien pri praní špinavých peňazí a iných nezákonných aktivitách je zdrojom obáv, ktoré je potrebné riešiť. Toto je jeden z faktorov, ktoré menia postoj SARB.

O kryptomenových burzách Naidoo povedal:

„Budú musieť dodržiavať zákony o devízovej kontrole, ako sú zákony proti praniu špinavých peňazí a proti financovaniu terorizmu. Museli by tiež dodržiavať pravidlá výmenných zmlúv tak, ako sa tieto pravidlá vzťahujú na ľudí, ktorí obchodujú s akoukoľvek menou a vykonávajú cezhraničné transakcie.“

Na otázku, či centrálna banka nedospela k neskorému rozhodnutiu o kryptomenách, Naidoo tvrdil, že jeho inštitúcia postupuje rovnako ako jej náprotivky v Austrálii, Singapure a Spojenom kráľovstve.

„Pozorne ich sledujeme a neverím, že v téme kryptomien zaostávame. Väčšina centrálnych bánk sa zameriava na dve veci: reguláciu širokého prostredia kryptomien a poučenie sa z neho, aby zistili, ako môžu niektoré z týchto lekcií využiť.,“ dodal Naidoo.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár