John McAfee je mŕtvy. Pravdepodobne spáchal samovraždu

od Martin Tkáč

John McAfee, kontroverzný antivírusový vývojár, ktorý sa nedávno opakovane dostal do konfliktu s právnymi predpismi USA, zomrel vo veku 75 rokov. McAfee čakal na vydanie v španielskom väzení po tom, čo bol minulý rok obvinený z daňových únikov v USA.

McAfee mohol spáchať samovraždu

John McAfee bol nájdený mŕtvy v cele vo väzení neďaleko Barcelony. Hovorkyňa katalánskeho najvyššieho súdu pre CNN uviedla, že nie je známe, čo spôsobilo smrť. Špekuluje sa však, že McAfee spáchal samovraždu.

Vo vyhlásení katalánskeho regionálneho vládneho ministerstva spravodlivosti uviedol, že väzenský zdravotnícky personál a strážcovia sa pokúsili McAfeeho resuscitovať. Bohužiaľ bezvýsledne. Z rovnakého tvrdenia vyplýva, že podnikateľ si mohol vziať život.

McAfee zomrel v ten istý deň, keď sa ho madridský súd rozhodol vydať do USA. Tam mal čeliť obvineniam z vyhýbania sa daňovým povinnostiam. Podľa súdnych dokumentov sa proti tomuto rozhodnutiu dalo ešte odvolať.

McAfee bol v októbri zatknutý v Španielsku. Obvinili ho z toho, že štyri roky nepodával daňové priznania, napriek tomu, že v rokoch 2014 až 2018 na príjmoch zarobil milióny dolárov. Obžaloba však nešpecifikovala výšku dlžnej sumy daňovému úradu.

Počas virtuálneho rokovania pred španielskym súdom začiatkom tohto mesiaca McAfee tvrdil, že obvinenia USA boli politicky motivované.

Zakladateľ antivírusovej softvérovej spoločnosti bol v marci tiež obvinený z podvodu a prania špinavých peňazí. Americké ministerstvo spravodlivosti ho obvinilo z účasti na schéme, ktorá vyniesla viac ako 13 miliónov dolárov. Malo ísť o propagáciu kryptomeny medzi nevedomými investormi.

Problémy so spoločnosťou McAfee

V posledných rokoch života spoločnosti McAfee sa udiala séria kontroverzných udalostí. V roku 2012 McAfee na chvíľu zmizol po úteku zo svojho domu v Belize. Miestna polícia sa ho pokúsila vypočuť o smrti jeho suseda. Neskôr však poprel, že by bol účastníkom smrti, a trval na tom, že zo strachu o život utiekol.

Potom bol v Dominikánskej republike zatknutý za prinesenie zbraní na územie tejto republiky. Neskôr sa presťahoval do kanadského Montrealu, kde pracoval na dokumente o svojom živote. V roku 2016 kandidoval aj do kancelárie amerického prezidenta.

zdroj: twitter.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár