Joe Biden opätovne nominuje Powella za predsedu Fedu

od Martin Tkáč

Americký prezident Joe Biden oficiálne nominoval Jeroma Powella za predsedu Federálneho rezervného systému a jeho konkurentku Dr. Laela Brainarda za viceprezidentku. To udrží Powella vo funkcii počas nasledujúcich 4 rokov, kým to nebude potvrdené Senátom. Vďaka tomu bude možné otestovať jeho program boja proti inflácii.

oKrypte SHOP

Ďalšie štyri roky pre Jeroma Powella

Biden prezradil svoje menovania vo vyhlásení, ktoré dnes zverejnil Biely dom. Na zdôvodnenie svojho rozhodnutia pripisuje Powellovým „rozhodujúcim krokom“ klesajúcu nezamestnanosť a relatívne rýchle zotavenie americkej ekonomiky.

Vyhlásenie znie:

Prezident Powell zabezpečil stabilné vedenie počas bezprecedentne ťažkého obdobia, vrátane najhoršieho hospodárskeho poklesu v modernej histórii a útokov na nezávislosť Federálneho rezervného systému.

Prezident tiež ocenil „zdieľanú vieru“ Powella a Brainardovej, že treba riešiť ekonomické dopady klimatických zmien. Zatiaľ čo tradičným mandátom Fedu je udržiavať nízku nezamestnanosť a nízku infláciu, prezident povedal, že oba svoje ciele „preorientoval“.

Powell sa stal prezidentom Fedu vo februári 2018. Brainardová sa stala členkou predstavenstva v roku 2014. Predtým pôsobila ako námestníčka na ministerstve financií USA.

Po pandémii a globálnych blokádach Powellova reakcia vyvolala bezprecedentné vládne stimuly na šokovanie ekonomiky USA. 40% USD v obehu dnes bolo vytlačených za posledných 12 mesiacov, pod jeho vedením. Mnohí špekulujú, že to výrazne prispelo k zvýšeniu inflácie v krajine, ktorá minulý mesiac dosiahla 30-ročné maximum.

Powell odvtedy oznámil plány na zníženie mesačného programu nákupu dlhopisov v hodnote 120 miliárd dolárov, aby sa vyrovnal s rastúcimi cenami.

relácia na Wall StreeMajk Spirit NFT

Powell o bitcoine

Minulý mesiac Powell potvrdil, že nemá v úmysle zakázať kryptomeny vrátane bitcoinu. Ale zdieľal názor predsedu SEC Garyho Genslera, že stablecoiny potrebujú reguláciu.

Začiatkom tohto roka predseda uznal bitcoin ako potenciálnu náhradu zlata, ale nie amerického dolára. Nazýva ho „špekulatívnym aktívom“ a „spadnutou menou“ kvôli jeho údajnej neschopnosti slúžiť ako uchovávateľ hodnoty alebo prostriedok výmeny.

Priaznivci bitcoinu však nesúhlasia. Senátorka Cynthia Lummis nedávno navrhla použiť bitcoin na „stabilizáciu“ nestabilného amerického dolára. Medzitým Anthony Pompliano povedal svojim nasledovníkom, aby sa po nominácii Powella „pripútali“.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár