Joe Biden chce regulovať americký trh s kryptomenami

Joe Biden chce regulovať americký trh s kryptomenami

Administratíva Joea Bidena vydá výkonný príkaz, ktorý zaviaže vládne agentúry koordinovať prácu na reguláciách kryptomien.

od Martin

Joe Biden vydáva výkonný príkaz

Americký prezident Joe Biden podpíše výkonný príkaz, ktorý nariaďuje vládnym agentúram, aby vyšetrili špecifiká kryptomenového priemyslu. Táto smernica by mala byť podpísaná v najbližších dňoch.

Výkonný príkaz je smernica podpísaná a zverejnená prezidentom Spojených štátov amerických. V praxi ide o dokument, ktorý pomáha koordinovať kroky federálnej vlády. Aj keď je to právne veľmi dôležité, nie je to oficiálna legislatíva, pretože Kongres má právomoc ju zrušiť.

Prezident teraz môže požiadať ministerstvo financií, štátu, spravodlivosti a vnútornej bezpečnosti, aby vytvorili komplexný regulačný rámec pre blockchainový priemysel. Od týchto agentúr sa tiež očakáva, že vypracujú správy o budúcnosti menových a platobných systémov.

Joe Biden a regulacia

Bidenov výkonný príkaz môže zahŕňať opatrenia na ochranu spotrebiteľov, podnikov a investorov. Smernica môže vyžadovať najmä väčšiu transparentnosť trhu a vylepšené pravidlá „Poznaj svojho zákazníka“ (KYC).

Bidenova administratíva bude koordinovať prácu s ostatnými krajinami na zjednotení medzinárodných pravidiel pre kryptomeny.

Skoršie rozkazy amerických prezidentov

Bidenovi predchodcovia, Donald Trump a Barack Obama, tiež vydali exekutívne príkazy pre digitálne aktíva. V roku 2018 Trump podpísal smernicu, ktorá zakazuje všetky finančné transakcie od spoločností so sídlom v USA, ktoré zahŕňajú venezuelskú kryptomenu petro.

V roku 2015 Obama zase umožnil úradom skonfiškovať digitálny majetok súvisiaci s „nezákonnými aktivitami využívajúcimi kyberpriestor“.

Je známe, že na rozdiel od Číny nemá americká vláda v úmysle zakázať všetky aktivity súvisiace s kryptomenami. Predseda Fedu Jerome Powell to uistil v októbri 2021, pričom však dodal, že dohľad na tomto trhu je nevyhnutný.

Predovšetkým stablecoiny sú aktíva, ktoré si vyžadujú osobitnú regulačnú pozornosť, varoval.

O niekoľko dní neskôr tieto myšlienky zopakoval šéf americkej komisie pre cenné papiere a burzy Gary Gensler. Zároveň vyjadril obavy zo stablecoinov, pričom argumentoval tým, že by mohli spôsobiť problémy s finančnou stabilitou národnej menovej siete.

Začiatkom tohto roka sa Gensler dotkol aj témy kryptoburz. Usúdil, že finančné regulačné orgány vo Washingtone by mali regulovať takéto miesta obchodovania s aktívami priamo.

zdroj: beincrypto.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár