Jim Cramer neverí nárastu kryptomien a má podozrenie z manipulácie

Nedávny obrat na trhu s kryptomenami spôsobil, že osobnosť amerických médií Jim Cramer má podozrenie z manipulácie. Jeho vyjadrenia sa však často ukážu ako nepravdivé.

od Simona

Newsletter news

Za posledný mesiac sa po minuloročnej kryptomenovej zime objavili náznaky rozmrazovania. Bitcoin zatiaľ v januári vzrástol o 30 % zo 17 000 USD na 21 000 USD. Ethereum tiež vzrástlo o viac ako 30 %. Naproti tomu celková trhová kapitalizácia trhu s kryptomenami vzrástla späť nad 1 bilión USD. Dokonca aj nezameniteľné tokeny (NFT) zaznamenali v decembri nárast objemu predaja.

Jim Cramer však miesto toho aby uznal niektorí z týchto nárastov, prirovnáva nedávne zisky manipulácií trhu. Jeho vyjadrenia ale často nezodpovedajú pravde.

Jim Cramer publikuje pochybné názory

Od kolapsu FTX, posledného veľkého obratu na trhu s kryptomenami, Jim Cramer zverejnil niekoľko pochybných názorov na trh. Prvým bolo jeho vyhlásenie o Samovi Bankman-Friedovi (SBF).

Počas krízy Jim Cramer urobil niekoľko znevažujúcich poznámok o SBF, čo naznačuje, že investori do kryptomien boli blázni, keď mu dôverovali. Avšak len niekoľko mesiacov predtým, ako väčšina iných médií, chválil SBF a nazval ho „nový J.P. Morgan.“

Rovnako ako iní, aj Cramer veril, že pád bude mať za následok silný útok úradov. Podľa jeho odhadov to začalo už 12. januára Genesis a Gemini, čo označil za „skvelý short squeeze run“.

Jim Cramer však urobil ďalšiu predpoveď o kryptomenových spoločnostiach, ktorá sa ukázala ako žalostne nepravdivá. Začiatkom tohto mesiaca povedal, že SEC nepovolí Binance nákup aktív Voyageru. Tvrdil, že SEC „je VEĽMI znepokojená tým, že Binance sa ukáže byť chimérickejšia, ako si myslíme“. Americký bankrotový súd neskôr schválil predaj aktív spoločnosti Voyager Digital v hodnote 1 miliardy USD spoločnosti Binance.US.

„Obrátený Cramer“

V skutočnosti je známe, že Cramerove komentáre tak často míňajú cieľ, že obchodníci na ich základe vytvorili prevrátené ukazovatele. Minulý rok po ňom pomenoval hostiteľ CNBC „Mad Money“ dvojicu fondov obchodovaných na burze.

Kým jeden fond sa bude riadiť jeho radami, fond Reverse Cramer urobí presný opak. Koncept „Inverted Cramer“ sa preniesol aj na sociálne médiá.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár