CBDC môže nahradiť bitcoin, hovorí druhý najbohatší muž Ruska

Jerome Powell tvrdí, že stablecoiny môžu koexistovať s CBDC

Jerome Powell diskutoval o otázkach týkajúcich sa CBDC, stablecoinov a inflácie.

od Martin

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Jerome Powell hovorí o CBDC

Zdá sa, že Jerome Powell, súčasný predseda Federálneho rezervného systému zmenil jeden zo svojich doterajších postojov k CBDC a stablecoinom. Ako svedectvo pred americkým Kongresom navrhol, že obe CBDC aj stablecoiny by mohli koexistovať.

Diskutoval aj o možnosti vydania CBDC zo strany Federálneho rezervného systému. Republikánsky senátor Pat Toomey, známy zástanca kryptomien sa Powella spýtal, či by vydanie CBDC Fedu vylúčilo existenciu „dobre regulovaných, súkromne vydaných stablecoinov“.

„Nie, vôbec nie,“ odpovedal Powell.

To je o stablecoinoch oveľa menej jastrabské ako to, čo minulý rok predstavoval Powell. V júli 2021 navrhol, že hlavným prínosom CBDC by bolo nahradenie kryptomien, vrátane stablecoinov. Powell však dodal, že nemá v úmysle úplne zakázať iné digitálne meny, čím odlišuje regulačný prístup USA od čínskeho.

Stablecoiny v USA

Napriek tomu sú stablecoiny v týchto dňoch horúcou témou medzi americkými regulátormi. Vedúci predstavitelia priemyslu aj kongresmani mali na vypočutí minulý mesiac protichodné názory na túto tému. Zatiaľ čo priemysel považuje stablecoiny za dôležitý doplnok finančného systému, Maxine Waters naznačila, že by mohli predstavovať hrozbu pre americký dolár.

Niektorí si dokonca myslia, že stablecoiny možno klasifikovať ako cenné papiere.

Existujú aj ďalšie otázky o praktickej užitočnosti súkromne vydaných stablecoinov v reálnom svete, ak by CBDC vzniklo v Spojených štátoch. Dodajme však, že vydanie CBDC v USA sa zdá byť stále vzdialené. Powell už skôr uviedol, že by najradšej „urobil toto t.j. vydať CBDC dobre, ako to urobiť rýchlo.“

Majk Spirit NFT

Inflácia v USA

Najviac diskutovanou témou na pojednávaní však bola inflácia, ktorá sa stala prioritou Fedu, keďže v novembri dosiahla takmer 40-ročné maximá. S infláciou na tejto vysokej úrovni, povedal Powell, ekonomika „už nepotrebuje alebo nechce veľmi akomodačnú politiku, ktorú sme zaviedli“.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár