Spôsobil Jerome Powell pád bitcoinu?

Bitcoin smeruje k 20 000 $, pričom trh s kryptomenami stráca hodnotu podobne ako pri hlavných akciových indexoch. To všetko vďaka nedávnemu prejavu predsedu Fedu Jeroma Powella.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER okrypte.sk
Pokles BTC

Cena BTC sa momentálne pohybuje okolo 20 200 dolárov. Kryptomena tak v priebehu dňa stratila približne 6 %. 1 ETH zase stojí cca 1500 USD, teda 10% menej ako včera.

Čo spôsobilo poklesy? Analytici poukazujú na dlho očakávaný prejav predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella.

Naša zodpovednosť za zabezpečenie cenovej stability je bezpodmienečná. Máme samozrejmú úlohu zmierniť dopyt, aby bol konzistentnejší s ponukou. Sme odhodlaní robiť túto prácu, povedal Powell na spomínanom sympóziu centrálnych bankárov v Jacksone Hole.

Zníženie inflácie si pravdepodobne vyžiada dlhšie obdobie rastu pod potenciálom. Okrem toho bude veľmi pravdepodobné určité oslabenie podmienok na trhu práce. Vyššie úrokové sadzby, pomalší rast a oslabený trh práce síce znížia infláciu, no prinesú aj určitú bolesť domácnostiam a podnikom, dodal.

Netajil sa tým, že jeho aj cieľom Fedu je 2% inflácia, čo v praxi znamená ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

Podľa jeho názoru čím rýchlejšie bude inflácia klesať, tým nižšie budú dlhodobé náklady súčasnej a ohlásenej politiky Fedu.

Inflácia je výrazne nad 2 % a naďalej sa prelieva do ekonomiky. Hoci bola nižšia inflácia za júl vítaná, ani jeden mesiac zlepšenia nestačí na to, aby výbor dospel k záveru, že inflácia klesá. Za súčasných podmienok, s infláciou vysoko nad 2 % a extrémne napätým trhom práce, nie je priestor na prerušenie alebo ukončenie zvyšovania úrokových sadzieb

– povedal Powell.

Pripomeňme, že v júli Fed zvýšil úrokovú sadzbu o 75 bp už druhýkrát za sebou.

Naše rozhodnutie na septembrovom stretnutí bude úplne závisieť od nadchádzajúcich údajov a vývoja prognóz. V určitom bode sa predpojatosť menovej politiky stane reštriktívnejšou, ale pravdepodobne bude vhodné spomaliť tempo týchto zvyšovaní,

– povedal Powell

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár