Jerome Powell sa pripravuje na politické tlaky súvisiace s menovou politikou Fedu

Jerome Powell priznal, že Federálny rezervný systém, ktorému šéfuje, sa pripravuje na politický tlak, keďže jeho pokusy o zníženie inflácie zasiahli ekonomický rast a zvýšili nezamestnanosť.

od Simona

Newsletter news

Jerome Powell: Fed je pripravený na politický tlak

„Obnovenie cenovej stability, pri vysokej inflácii, si môže vyžadovať opatrenia, ktoré nie sú z krátkodobého hľadiska populárne – zvyšujeme úrokové sadzby, aby sme ochladili ekonomiku,“ povedal predseda Fedu Jerome Powell počas panelovej diskusie vo Švédsku.

V tom čase sa zúčastnil na konferencii o nezávislosti centrálnej banky. Jeho komentáre boli vopred zverejnené na webovej stránke Federálneho rezervného systému.

Powell však tiež povedal, že „výhody nezávislej menovej politiky… sú dobre pochopené a široko akceptované“. Sám je presvedčený o schopnosti Fedu prijať „nevyhnutné opatrenia“ na zníženie inflácie na cieľ centrálnej banky.

Predseda Fedu sa vo svojich komentároch priamo nezmienil o súčasnej a budúcej úrovni úrokových sadzieb v USA.

Zelená politika a menová politika

Powell sa zaoberal aj otázkou, či možno menovú politiku kombinovať so zelenou politikou.

„Bez jasnej legislatívy Kongresu by bolo nevhodné, aby sme používali našu menovú politiku či nástroje dohľadu na podporu ekologickejšej ekonomiky alebo na splnenie iných klimatických cieľov,“ povedal.

 

„Nie sme a nebudeme s rozhodovacou právomocou v oblasti klímy,“ dodal.

fed

Čo urobí Fed?

Stojí za zmienku, že všetci ekonómovia teraz sledujú, čo robí Fed. Napätie sa zvýšilo po zverejnení decembrovej správy o americkom trhu práce Predpokladá sa, že centrálna banka môže spomaliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb.

Šéfka sanfranciského Fedu Mary Dalyová v pondelok uviedla, že ďalšie zvýšenie sadzieb je možné, ale len o 25 bázických bodov. Verí, že bude opodstatnené, ak budú ekonomické dáta viac-menej také, aké sú dnes.

Dodajme, že správa o zamestnanosti z minulého piatka ukázala spomalenie rastu zamestnanosti aj miezd.

Rozhodnutie Fedu môže mať výrazný vplyv na smerovanie bitcoinu a etherea. Ak centrálna banka konečne zastaví zvyšovanie úrokových sadzieb, možno sa dočkáme nárastu zhodnotenia kryptomien a akcií technologických spoločností.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár