Jednotná svetová mena rozťahuje svoje krídla

Aj keď globálna mena je lákavou konšpiračnou teóriou, v dejinách financií nie je ničím novým.

od Rastislav Vasilišin

Doteraz sme poznali dve formy peňazí, ktorých vydávanie a kontrolu mali v popise práce centrálne banky.

Tou prvou sú papierové peniaze v podobe bankoviek alebo mincí, ktorými ako reálnym obeživom môžeme platiť a držať ako hotovosť v peňaženke.

Druhou formou sú elektronické peniaze, ktoré v centrálnej banke držia bankové inštitúcie.

Častou otázkou ale je či sú peniaze na našom bankovom účte peniazmi centrálnej banky. 

Krátka odpoveď znie nie. 

Aktíva, ktoré tam máme uschované, sú len účtovnými záznamami na súvahe banky. Tento mechanizmus popisuje takzvaná teória tvorby kreditov (credit creation), podľa ktorej peniaze vznikajú v bankách prijímaním vkladov a následným poskytovaním úverov.

Tretia forma peňazí vstáva z popola 

Ako som už mnohokrát avizoval, centrálne banky prostredníctvom takzvaných digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) alebo ľudovo povedané digitálnych eur, mieria k tomu, aby sa stali treťou formou peňazí.

Aj keď Európska centrálna banka (ECB) tvrdí, že digitálne euro bude len doplnkom papierových peňazí, je vysoko pravdepodobné, že tretia forma v konečnom dôsledku úplne vytlačí predošlé dve, tak hotovosť ako aj elektronické peniaze. 

Economist: “Pripravte sa na svetovú menu”

Pre niekoho to môže byť novinkou, no málokto vie, že o tejto forme peňazí sa písalo už pred viac ako 30-timi rokmi.

Neslávne známa titulka ekonomického časopisu Economist predpovedala takúto budúcnosť peňazí už v roku 1988 pod názvom “Pripravte sa na svetovú menu”

Na titulnej ilustrácii nižšie je možné vidieť mýtického vtáka Fénixa, ktorý vstáva z popola horiacich amerických dolárov. V strede titulky je umiestnená bronzová minca s vyrytým slovami “Desať Fenix 2018”.

Je pozoruhodné, že takmer presne ako to britský časopis prognózoval, Fénix v podobe CBDC vstáva z popola a rozťahuje svoje krídla. 

Časopis Economist sa v posledných rokoch výrazne začal venovať téme novej svetovej meny a napríklad v máji minulého roka na titulke prezentoval takúto ilustráciu. 

Britský časopis sa od vtedy CBDC téme detailne a obšírne venoval už niekoľlko krát a vo viacerých článokoch autori zmienili Fénixa a bitcoin. 

Celé to môže pôsobiť ako pútavá teória, no realita je pravdepodobne menej atraktívna.

Každopádne, v histórii už nejednému vládcovi vzišla na um myšlienka zaviesť jednotnú celosvetovú menu.

Napríklad, starogrécka drachma sa po úspešných dobyvačných vojnách už v piatom storočí pred Kristom na určitý čas stala svetovou menou. Podobne sa neskôr v arabskom svete dinár stal hlavnou menou v celej severnej Afrike a Ázii. 

Je preto dôležité mať na pamäti, že aj keď jednotná svetová mena je lákavou konšpiračnou teóriou, v dejinách financií nie je ničím novým.

Nový pokus o jej vytvorenie je len otázkou času. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár