Je to oficiálne: EÚ hovorí nie zákonom zakazujúcim PoW

Je to oficiálne: EÚ hovorí nie zákonom zakazujúcim PoW

od Martin

V posledných týždňoch sa intenzívne diskutovalo o predpisoch MiCA, ktoré navrhuje Európska únia. Najmä časť zákona, ktorej cieľom bolo postaviť mimo zákon kryptomeny proof-of-work, ako je bitcoin. Ukazuje sa, že nové pravidlá idú dopredu, ale bez tejto klauzuly.

Úľava pre bitcoiny v EÚ

Regulačný balík Markets in Crypto Assets (MiCA) navrhnutý Európskou úniou (EÚ) v konečnom dôsledku nezavedie kontroverzné ustanovenie, ktoré by zakazovalo používanie overovacích kryptomien.

Stefan Berger, nemecký zákonodarca zodpovedný za prácu MiCA, v piatok na Twitteri uviedol, že mandát, ktorý navrhol, nebol spochybnený a že EÚ preukázala „inovatívnu silu“.

Berger dodal, že lehota na napadnutie mandátu vypršala vo štvrtok o polnoci a dialógy medzi parlamentom, radou a výborom o MiCA sa začnú budúci týždeň.

Ďalšími témami, o ktorých bude parlament rokovať, budú nevymeniteľné tokeny (NFT) a decentralizované financie (DeFi). Otázkou je, či by mali byť súčasťou balíka MiCA a ktoré inštitúcie EÚ by na ne mali dohliadať.

Európa je domovom ťažby

Európsky parlament 14. marca hlasoval proti zahrnutiu ustanovenia zakazujúceho používanie overovacích kryptomien do zákona MiCA. Tí, ktorí hlasovali proti, potrebovali na vetovanie zrýchleného konania desatinu poslancov.

Ak by sa tak stalo, diskusia okolo PoW by sa presunula do vyššej politickej arény a nie je známe, ako by sa situácia mohla ďalej vyvíjať. Ak by aj nezmenila hlasovanie, zbytočne by to nariadenie oddialilo minimálne o pár mesiacov.

Za zmienku tiež stojí, že týmto sa diskusia o regulácii PoW nekončí. Vráti sa v kontexte klasifikácie udržateľnosti alebo v nadchádzajúcom nariadení o dátových centrách.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár