Je spolupráca medzi BlackRock a Coinbase prospešná pre bitcoinovú sieť?

BlackRock dlhé roky označoval bitcoin za nástroj na pranie špinavých peňazí. Až minulý rok si najväčší podielový fond na svete začal uvedomovať potenciál technológie blockchain.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Kontroverzia BlackRock

Partnerstvo BlackRock a Coinbase je označované za jednu z najväčších udalostí na trhu s kryptomenami. Ak ste ešte nepočuli o detailoch tejto spolupráce, BlackRock je najväčšia svetová správcovská spoločnosť. Od januára 2022 spoločnosť spravovala aktíva v hodnote viac ako 10 biliónov dolárov.

Vlastní 156 miliárd USD a zvyšok pochádza z prostriedkov klientov z viac ako 100 krajín.

Táto obrovská a vplyvná spoločnosť však vyvoláva množstvo kontroverzií. BlackRock je držiteľom významného množstva akcií na trhu. Napríklad v prípade Apple a Microsoftu je to cez 6 %, takže teoreticky môže spoločnosť bez väčších problémov manipulovať s trhom.

BlackRock je obviňovaná aj z ovplyvňovania Fedu a Európskej komisie a je známa mnohými investíciami, ktoré majú negatívny dopad na svet. BR bola dlhé roky najväčším svetovým investorom do spoločností stavajúcich uhoľné elektrárne, čo viedlo k mnohým protestom ekológov.

Až v roku 2020 spoločnosť zmenila svoj prístup k životnému prostrediu a teraz dokonca tlačí na SEC, aby zaviedla regulácie odhaľujúce vplyv súkromných spoločností na klimatické zmeny. Bohužiaľ, BlackRock zároveň investuje obrovské zdroje v Číne, vrátane spoločností známych porušovaním ľudských práv. Ak ponecháme bokom morálne problémy týkajúce sa zaobchádzania s jednotlivcami, takáto situácia pôsobí proti Spojeným štátom.

Partnerstvo BlackRock a Coinbase

Informácie o partnerstve sa dotkli trhov a zároveň vyvolali značnú kontroverziu. Môže mať obrovská centralizovaná spoločnosť dobrý vplyv na sektor kryptomien? Nie je to tak, že s účasťou veľkých spoločností na trhu pomaly strácame hodnoty, ktoré presadzujú primárni používatelia kryptomien? Jeffa Bootha sa raz spýtali: „Čo je na bitcoine najhoršie?“ Jeho odpoveď znela: „Musíte prijať fakt, že ľudia, ktorých najviac nenávidíte, to začnú používať, a to posilní sieť.“

Dostávame sa do fázy adopcie bitcoinu, kde je príliš veľký na to, aby sme ho ignorovali. To znamená, že stále viac inštitúcií a krajín začne mať záujem ponechať si nejaké prostriedky v najväčšej kryptomene. Toto je obrovský krok pre univerzálnu adopciu. Pre mnohých zarytých odporcov kryptomien môže byť záujem veľkých hráčov dlho očakávaným argumentom, ktorý presvedčí o ich hodnote. To zase posunie adopciu ešte ďalej. Aby si celý svet osvojil bitcoinový štandard, bude sa musieť o fiat závislých zaujímať.

Ďalšou výhodou záujmu BlackRocku a podobných gigantov je šanca na veľký prílev kapitálu. Medzi ďalších veľkých hráčov, ktorí sa zaujímajú o bitcoin, patrí Saudský verejný investičný fond (620 miliárd USD) alebo Nórsky vládny dôchodkový fond, ktorý spravuje fondy v hodnote 1,2 bilióna USD. Každá z týchto inštitúcií dokáže veľmi rýchlo zvýšiť sadzbu BTC.

Bitcoin

Bitcoin je pre každého

Do určitej miery bude bolestivé, že všetky tieto veľké spoločnosti rýchlo získajú viac satoshi ako vy alebo dlhodobý HODLer. Z dlhodobého hľadiska je to však jedno, pretože spolu sme schopní vypracovať lepšiu budúcnosť. Zabudnime na chvíľu na kontroverzie okolo BlackRock, namiesto toho sa pozrime na obrovské sortimenty tejto spoločnosti.

Za zmienku stoja početné výhody zapájania inštitucionálnych klientov. Je pravda, že súčasná doba prináša na trh mnohé zmeny, ako sú univerzálne predpisy či zvyšovanie podielu spomínaných firiem. V tomto bode je to však nevyhnutné a časom to môže priniesť len výhody. Kryptomeny pomaly prestávajú byť spájané so špekulatívnymi aktívami a konečne sa presúvajú do mainstreamu.

Používatelia digitálnych aktív, ktorí si chcú zachovať úplné súkromie, môžu stále používať dostupné mixéry alebo súkromné ​​mince. Samotný Bitcoin však vstupuje do úplne novej fázy a vy to musíte akceptovať. Avšak podľa zásady, že Bitcoin je pre každého, sa sieť uberá jedinou správnou cestou. Nie je možné objektívne určiť, kto by mal a nemal používať Bitcoin.

Tento prístup úplne odporuje slobode. Za zmienku tiež stojí, že inštitúcie môžu podporovať subjekty, ktoré chcú investovať do kryptomien tradičným spôsobom. Zvyšuje sa tak šanca jednotlivcov zarobiť si peniaze, ktoré vám umožnia zmeniť životný štýl. Dobrým príkladom takéhoto dopadu bude súčasná vojna na Ukrajine a zapojenie bitcoinovej komunity, ktorá podporila krajinu stovkami miliónov dolárov.

Zhrnutie

Z dlhodobého hľadiska bitcoin rozdeľuje moc medzi veľkých hráčov a jednotlivcov. Dáva moc tým, ktorí využívajú Bitcoin Beach, nie Medzinárodný menový fond. Dáva moc občanom Ukrajiny bojujúcim proti ruskej agresii. Aj keď nepodporujete BlackRock alebo obrovský vplyv najväčších fondov na chod celej zemegule, stojí za to uznať veľký potenciál v rozvoji siete a spoločne budovať svetlú budúcnosť pre kryptomeny.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár