Je pokles BTC spôsobený rafinovanou manipuláciou trhu?

od Martin Tkáč

Analytici tvrdia, že pozície derivátov BTC boli čiastočne zlikvidované kvôli manipulácií stop hunting.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Niektorí analytici poukázali na to, že pokles ceny BTC v sobotu 4. decembra 2021 bol čiastočne spôsobený stop-lossom vyvolaným pákovými pozíciami. To malo za následok masívne likvidácie. Stop lossy mohli byť výsledkom manipulácií na trhu s veľrybami, vrátane manipulácie stop-huntu. Veľryby sa niekedy zapájajú do manipulácie s trhom, aby vytlačili malých obchodníkov z trhu.

Obchodovanie s pákovým efektom je, keď burza kryptomien požičiava finančné prostriedky investorovi na vytvorenie dlhodobej alebo krátkodobej pozície. Obchodník môže investovať 50 dolárov do BTC, požičať si 450 dolárov z burzy na obchodovanie. O obchodníkovi sa potom hovorí, že zaujal pozíciu s pákovým efektom. Ak cena bitcoinu klesne tak, že obchodník príde o svoj počiatočný vklad, burza zlikviduje 450 dolárov, aby si udržala kapitál a obchodníkova pozícia sa stratí.

Čo je stop-hunting?

Podľa Binance manipulácia s trhom zahŕňa akcie, ktoré bránia cene aktíva a skresľujú správanie trhu. Manipulácia s trhom môže mať mnoho podôb, od wash tradingu až po stop-hunting, spoofing Whale Wall a schémy pump and dump. Skutočnosť, že trhy s kryptomenami sú do značnej miery neregulované, ich robí zraniteľnými voči manipulácii zo strany niekoľkých aktérov.

Wash trading je, keď osoba alebo burza nakupuje a predáva kryptomenu v rýchlom slede, aby nafúkla celkový obchodovaný objem. To priťahuje pozornosť investorov, ktorých následná aktivita spôsobuje ďalšie zavádzajúce cenové správanie.

Veľryby niekedy zadávajú významné príkazy na predaj, aby ovplyvnili ostatných investorov. Potom, keď cena kryptomeny klesne v dôsledku veľkých výpredajov, veľryby odstránia svoje príkazy na predaj a nakúpia ďalšie kryptomeny za nižšiu cenu. Toto sa nazýva Spoofing Whale Wall.

Systémy pump and dump sa spolieha na súkromné ​​osoby, ktoré sa dohodnú na nákupe altcoinov s malou kapitalizáciou a ich predaji, keď získajú záujem investorov.

Majk Spirit NFT

Veľryby môžu vytvoriť sériu príkazov na predaj, aby znížili cenu mince a spustili stop-loss.  Pozície, ktoré si investori nastavili, spúšťajú automatické výpredaje. To umožňuje veľrybám znova nakupovať aktíva, tentoraz lacnejšie, čo spôsobuje oživenie trhu. Tento jav sa nazýva stop hunting a môže súvisieť s akýmkoľvek typom manipulácie s veľrybami. Investori zvyčajne používajú technickú analýzu na určenie svojich stop-loss pozícií.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár