Je bitcoin podvod? Vyvraciame populárne argumenty proti kryptomenám

Keď už medvedí trh trvá dostatočne dlho na to, aby sa správy o poklesoch dostali do hlavného prúdu, hejteri kryptomien opäť vychádzajú z úkrytov a tvrdia, že kryptomeny sú podvod. Konečne nastal čas, ktorý je priaznivý na zosmiešňovanie odvetvia, o ktorom už dlho tvrdia, že nie je ničím iným ako preceňovaným podvodom. Neznalosť témy prospieva trollingu, ktorý zažíva renesanciu hoci len na našich sociálnych sieťach.

od Martin Tkáč

Skúsení účastníci trhu s kryptomenami si tento scenár dobre uvedomujú. Vyskytol sa pri príležitosti každej väčšej korekcie bitcoinu – v rokoch 2010, 2014 a 2018. Súčasná situácia sa príliš nelíši, ale zdá sa, že je intenzívnejšia vzhľadom na postupné prijímanie. Mediálni experti a náhodní pozorovatelia, z ktorých mnohí o kryptomenách nič nevedia, opakujú stále tie isté nepravdivé body. Snažia sa dokázať, že vo svojej nevedomosti o technologickej revolúcii mali celý čas pravdu.

Táto situácia sa zle odráža na nových účastníkoch trhu, ktorí, nevediac o systémoch, uskutočnili nákupy na vzostupe, povzbudení prevládajúcim nadšením. Teraz môžu byť náchylní na realizáciu strát. Ak ste sa aj vy ocitli na pochybách – sme tu, aby sme vám pomohli. Keď vám nabudúce nejaký samozvaný expert začne vysvetľovať, prečo je bitcoin jeden veľký podvod, pripomeňte si tieto argumenty. Zozbierali sme najpopulárnejšie tézy proti kryptomenám, ktoré získavajú na popularite približne každé štyri roky.

Kryptomeny sú Ponziho schéma/pyramída/podvod

Nemožno poprieť, že medzi tisíckami projektov kryptomien je skutočne veľa podvodov a pyramíd. Ich autori využívajú dôverčivosť používateľov, ktorí bez akýchkoľvek znalostí trhu alebo poriadneho prieskumu chcú okamžite zbohatnúť. Určite však nie je dobré takto kategorizovať všetky digitálne aktíva. Všetko závisí od tonekonomiky daného projektu.

Nazývanie kryptomien pyramídovou schémou získalo na popularite najmä po nedávnom krachu Terry, ktorej predpoklad mal práve takéto vlastnosti. Vo viac ako desaťročnej histórii bitcoinu a ďalších špičkových tokenov, ako sú Ethereum a XRP, však ich hodnota nikdy neklesla na nulu, čo sa v Ponziho schéme stáva. Namiesto toho sa každá z týchto kryptomien zotavila z viacerých medvedích cyklov a prekonala predchádzajúce maximá. Trh sa vyznačuje vysokou likviditou v dôsledku stále nízkej kapitalizácie, ale každý ďalší cyklus bol čoraz pokojnejší.

Kryptomeny nemajú skutočnú hodnotu

Odkedy dolár v roku 1971 stratil paritu so zlatom, fiat meny nepredstavujú žiadnu hmatateľnú hodnotu. Ich kurz a kúpna hodnota závisia výlučne od konania centrálnych bánk, čo jasne dokazuje v súčasnosti cválajúca inflácia. Bitcoin má hodnotu vďaka aplikáciám technológie, ktorá za ním stojí. Stojí za zmienku, že niektoré kryptoprojekty sú podporované veľkými a rastúcimi online komunitami, ktorých bohatstvo a vplyv v súčasnosti prevyšuje bohatstvo a vplyv niektorých malých krajín.

Kryptomeny nie sú bezpečné a ich používatelia sú neustále napádaní hackermi

K pokusom o hackerské útoky na jednotlivcov a inštitúcie, ktorí vlastnia kryptomeny, dochádza pravidelne. To by však malo byť argumentom v prospech hodnoty digitálnych aktív. Používatelia sa stávajú obeťami phishingových podvodov a poskytujú podvodníkom prístup k svojej peňaženke alebo obrazovke, čím sa vystavujú riziku straty svojich finančných prostriedkov. Ak používate bezpečné platformy,  svoje nahromadené prostriedky uchovávate v peňaženke a dodržiavate základné pravidlá bezpečného používania internetu, neprídete ani o jeden satoshi.

Bitcoin vznikol už v roku 2008 a stále nie je rozšírený

Pozrime sa na druhú stranu tohto argumentu. Bitcoin má len 13 rokov a už prispel k technologickej revolúcii. Počul o ňom prakticky každý a čoraz viac investorov prejavuje o tento trh aktívny záujem. Vedeli ste, že internet bol vynájdený už v roku 1969? Prvý spotrebiteľský internetový boom – ten, ktorý predchádzal krachu dotcom – sa uskutočnil až v polovici 90. rokov. V roku 1995 bolo na internete iba 40 miliónov ľudí. Bitcoin má v súčasnosti viac ako 100 miliónov používateľov na celom svete. Široké používanie mobilného internetu, aplikácií, sociálnych médií a elektronického obchodu (tzv. Web2) sa skutočne rozbehlo až po vytvorení iPhonu v roku 2007. Nedá sa poprieť, že v porovnaní s inými technológiami sa blockchain a kryptomeny vyvíjajú mimoriadne rýchlo.

bitcoin vs. internet

Kryptomeny sú nástrojom pre zločincov

To isté platí aj pre hotovosť alebo darčekové karty, ktoré sú obľúbené u drogových kartelov. Nemožno poprieť, že bitcoin a iné kryptomeny sa stali preferovanou platobnou metódou pre určité druhy trestnej činnosti. Počet transakcií porušujúcich zákon je však v pomere k celkovej aktivite v oblasti kryptomien malý.

Okrem toho blockchain vďaka svojej transparentnosti poskytuje možnosť sledovať väčšinu transakcií, čo umožnilo chytiť zločincov napojených na Silk Road v darknete. Napokon, v správe Chainalysis a Úradu OSN pre drogy a kriminalitu z roku 2019 sa uvádza, že na každý dolár v bitcoinoch, ktorý sa minie na darknete, pripadá 800 dolárov, ktoré sa vyperú. V súčasnosti platné predpisy a rastúca popularita KYC účinne minimalizujú príležitosti na trestnú činnosť.

Blockchain má nulovú užitočnosť

Technológia blockchain je revolučná, pokiaľ ide o zvýšenie efektívnosti prostredníctvom decentralizácie. Používanie inteligentných zmlúv minimalizuje nadbytočné procesy – preto aj banky zavádzajú blockchainy. Ich používanie vedie k výrazným úsporám, ako sme informovali na príklade spoločnosti PKO BP. Technológia distribuovanej účtovnej knihy je široko použiteľná a stala sa už neoddeliteľnou súčasťou technologického pokroku.

Bitcoinom sa za nákupy platiť nebude

Je pravda, že bitcoin nebol prijatý ako každodenný platobný mechanizmus. Hodnota najväčšej digitálnej meny je stále veľmi volatilná a aj pri malých kryptoplatbách môžu vzniknúť daňové povinnosti. Technológia blockchain sa však rýchlo vyvíja a v oblasti platieb už došlo k významným prelomom v podobe riešenia Lighting Network alebo platobných kariet, ktoré v čase transakcie konvertujú vašu kryptomenu na fiat menu. To znamená, že pri použití kariet kryptomenových zmenární vám digitálne meny zaplatia kdekoľvek, kde akceptujú kartu Visa.

Bitcoin je nešetrný k životnému prostrediu

Energeticky náročný dizajn bitcoinu nie je reprezentatívny pre drvivú väčšinu blockchainov, ktoré používajú technológiu nazývanú proof-of-stake s exponenciálne menším vplyvom na životné prostredie. Prechod druhej najväčšej kryptomeny Ethereum na systém PoS bude pravdepodobne dokončený do jesene.

Ťažiari bitcoinov si zároveň čoraz viac uvedomujú potrebu prechodu od energie z fosílnych palív k solárnej alebo iným formám čistej energie. To vedie k vývoju veľmi zaujímavých riešení, ako je napríklad návrh na ťažbu bitcoinov pri likvidácii toxického metánu. Podľa štúdie Bitcoin Mining Council sa už 58 % ťažby vykonáva prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie.

Tí, ktorí používajú argument o katastrofálnom vplyve kryptomien na životné prostredie, majú tendenciu zabúdať aj na jednu dôležitú vec – súčasný bankový systém využíva množstvo zastaraných riešení a spotrebuje viac ako 50-krát viac elektrickej energie ako bitcoinová sieť.

Web3 sa ťažko používa

V porovnaní so známymi aplikáciami Web2 sa populárne služby Web3, ako napríklad OpenSea alebo MetaMask, môžu zdať veľmi komplikované. Situácia vyzerá fádne aj v prípade hier – sektora, v ktorom má Web3 obrovský potenciál. Najznámejšie herné kryptografické projekty (Axie Infinity, The Sandbox) sú jednoduché hry, v ktorých je získavanie tokenov a zárobok často dôležitejší ako úroveň zábavy.

Web3 stále nie je ani pekný, ani jednoduchý na hranie, čo je maximálne oprávnená kritika. Komunita kryptomien si to však uvedomuje. Vývojári Web3 tvrdia, že najvyššou prioritou odvetvia bola back-endová infraštruktúra, nie používateľský zážitok. Teraz, keď je infraštruktúra zavedená, sa nové nástroje zameriavajú na čo najlepšie UX. Keď príde ďalší hype kryptomien, Web3 pravdepodobne urobí obrovský krok vpred.

NFT je podvod

NFT dostala nezaujímavú náplasť kvôli popularite jpg flippingu, ktorý bol v nedávnom boome kryptomien nesmierne populárny. Stojí za to pripomenúť, že obrázky uložené v blockchaine sú do istej miery ikonické, keďže takto boli prezentované prvé použitia technológie nevymeniteľných tokenov. V skratke však ide jednoducho o spôsob nespochybniteľnej certifikácie produktov a služieb v blockchaine.

Zhrnutie

Ako vidíte, každý z týchto opakujúcich sa argumentov je naozaj ľahké vyvrátiť. Dúfame, že tento článok niektorých z vás upokojí a navzdory psychológii davu v ňom uvidíte investičnú príležitosť na medveďom trhu. A možno tu skončia aj niektorí odporcovia bitcoinu, ktorí po prečítaní zmenia názor a ocenia príležitosti, ktoré ponúkajú kryptomeny a technológia blockchain.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár