Je bitcoin menou, ktorá financuje terorizmus a nelegálne aktivity?

od Martin Tkáč

Diskusia o využití bitcoinu a kryptomien na financovanie terorizmu a kriminálnej činnosti prebieha už dlho. Vlastne takmer od momentu, kedy bol vytvorený bitcoin. V histórii kryptomeny bolo nespočetne veľa prípadov útokov ransomware (útoky, pri ktorých sa používa malware, ktorý obmedzuje prístup k systémom a údajom a pri ich odblokovaní je potrebné zaplatiť výkupné).

Príkladom je Colonial Pipeline, americký ropovodný systém, ktorý začína v Houstone v Texase a prepravuje benzín a letecké palivo hlavne na juhovýchod USA. Spoločnosť zasiahol kyberútok, ktorý narušil počítačový systém spravujúci plynovod. Hackeri Darkside požadovali výkupné v BTC výmenou za obnovenie prevádzky a spoločnosť im to zaplatila. Išlo o najväčší kybernetický útok na ropnú infraštruktúru v histórii USA. Americké úrady však neskôr oznámili, že sa im výkupné podarilo získať späť.

Anonymita a rýchlosť prenosu sú zbraňami zločincov a teroristov

Niektoré krajiny ako Kuba, Venezuela, Irán a Severná Kórea údajne používajú kryptomeny na obídenie závažného embarga podporovaného medzinárodným spoločenstvom. Vysoká anonymita kryptomien je však skvelá aj pre zločincov

Skutočnosť, že propagácia terorizmu, najmä islamského terorizmu, sa teraz uskutočňuje aj na internete, robí z digitálnych mien užitočný nástroj na financovanie tohto druhu trestnej činnosti.

Polícia v Leicesteri 6. júla zatkla Hishama Chaudharyho, podporovateľa islamského džihádu, ktorého obvinili zo zaslania tisícov dolárov v bitcoine teroristickej skupine pôsobiacej v Sýrii.

V roku 2020 izraelské úrady objavili adresu BTC peňaženky spojenej s palestínskou teroristickou skupinou Hamas. Cez túto adresu malo za dva roky prejsť asi 28 miliónov dolárov, pravdepodobne použitých na financovanie teroristických aktivít skupiny.

Bitcoin a terorizmus

Podľa odhadov University of Sydney je 44% bitcoinových transakcií použitých na kriminálne aktivity (zhruba 72 miliárd dolárov).

Rob Wainwright, bývalý riaditeľ Europolu, v roku 2018 uviedol, že kryptomeny predstavovali približne 3-4 miliardy EUR alebo 3 až 4% nelegálne praného príjmu ročne len v Európe.

Latinská Amerika a Karibik sú dejiskom prvého veľkého medzinárodného škandálu s praním digitálnych mien. V roku 2013 bolo z obchodu s drogami, investičných podvodov, podvodov s kreditnými kartami a krádeží údajov vyprataných 6 miliárd dolárov.

Záujem globálnych islamských teroristických skupín ako Daeš a Al -Káida o kryptomeny nie je nový. Podporujú ich používanie od prvého uvedenia tohto inovatívneho finančného nástroja na trh.

Skutočnosť, že prevody sú anonymné a okamžité, ich robí ideálnymi na financovanie kriminálnych alebo teroristických aktivít. Pred vynájdením bitcoinu bola použitá sieť, ktorá zaručovala rovnakú anonymitu – Hawala. Bolo to však drahšie a pomalšie ako prevod peňazí prostredníctvom blockchainu.

Špeciálne jednotky a recepty na boj proti nelegálnej krypto aktivite

Finančné a orgány činné v trestnom konaní sa stále viac zameriavajú na vyšetrovanie trestných činností financovaných prostredníctvom digitálnych mien. V roku 2019 USA vytvorili zákon ad hoc, ktorý sa má zaoberať nárastom používania kryptomien teroristickými skupinami. Formovala pracovnú skupinu pre finančné technológie, ktorej úlohou je sledovať podozrivé pohyby peňazí.

V roku 2019 Austrália schválila zákon na boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Tento zákon po prvýkrát vytvoril pracovnú skupinu s podobným mandátom ako USA. Podobné štruktúry boli zriadené aj v Kórei, Veľkej Británii a Estónsku.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár