JD.com premenil 15,6 bilióna dolárov na digitálne jüany za jeden deň

od Martin Tkáč

Aj keď čínsky digitálny jüan ešte nebol oficiálne uvedený na trh, mnohé spoločnosti v krajine ho začali používať ako spôsob platby. Medzi týmito spoločnosťami je čínsky gigant elektronického obchodu JD.com, ktorý pridal digitálny jüan ako možnosť platby na Deň nezadaných.

Singles Day je čínsky komerčný sviatok, pri ktorom osamelí ľudia namiesto lamentovania nad nedostatkom partnera oslavujú. Tento deň je zároveň považovaný za najväčšiu udalosť online nakupovania na svete. V tento deň JD.com skutočne zaznamenal rekordných 15,6 milióna dolárov v digitálnych transakciách jüanov. Propagačná kampaň spoločnosti prebieha od 31. októbra doteraz. Počas tohto obdobia takmer 100 000 ľudí použilo digitálnu menu centrálnej banky (CBDC) na nákupy na JD.com.

Digitálne testovanie a propagácia jüanu

Dôležité je, že všetci, ktorí si zvolia možnosť platby CBDC, sú presmerovaní na stiahnutie peňaženky, po ktorom dostanú propagačnú ponuku 15 e-CNY (2,34 USD). Centrálna banka Číny spočiatku pilotovala CBDC prostredníctvom vládnych agentúr. Krátko nato sa iniciatíva rozšírila do hlavných priemyselných odvetví v rôznych mestách.

Čínska centrálna banka teraz spolupracuje s poprednými gigantmi v oblasti elektronického obchodu a maloobchodu, vrátane gigantov elektronického obchodu, nákupných centier a cestovných spoločností, aby masívne testovali CBDC.

Od roku 2014, keď ostatné krajiny sotva poznali koncept CBDC, Čína pracuje na rozvoji svojho digitálneho jüanu. Celý proces trval päť rokov a bol ukončený v poslednom štvrťroku 2019. Povesti hovoria, že oficiálny začiatok meny by sa mal očakávať v tomto roku. Iní dokonca špekulujú o debute na zimných olympijských hrách (4. – 20. februára 2022) v čínskom Pekingu.

Vláda ešte neoznámila pevný harmonogram tejto otázky a iba predlžuje svoj testovací program. Digitálny jüan už vstúpil do druhého roka masového testovania.
Neustále odklady premiéry sú zrejme spôsobené tým, že čínska vláda chce svetu predstaviť hotový, bojmi odskúšaný produkt. V súčasnosti žiadna iná krajina na svete nedosiahla ani sa nepriblížila k úrovni rozvoja čínskeho CBDC. Pilotná fáza doteraz spracovala transakcie v objeme viac ako 5 miliárd USD.

Podľa správ sa viac ako 100 krajín po celom svete pripravuje na zavedenie suverénnej národnej digitálnej meny. Fázu vývoja však dokončili len krajiny ako Rusko a Južná Kórea a pilotné fázy sú naplánované na rok 2022.

Napriek snahe vlád o technologický pokrok niektorí CBDC kritizovali za to, že sú nástrojom „sledovania“. Americkí senátori sa napríklad postavili proti používaniu digitálneho jüanu americkými olympionikmi na nadchádzajúcich zimných olympijských hrách s odvolaním sa na obavy o súkromie a bezpečnosť. Len čas ukáže, aká bude celková reakcia más na CBDC a ich funkcie.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár