JBS vyplatila zločincom 11 miliónov dolárov

od Martin Tkáč

JBS USA Holdings Inc., jeden z najväčších svetových spracovateľov potravín, zaplatil útočníkom ransomvéru bitcoiny vo výške 11 miliónov dolárov. Platba nadsledovala po útoku, ktorý vyradil prevádzky JBS. Spracúvajú zhruba 20% amerických dodávok mäsa.

„Bolo veľmi bolestivé zaplatiť zločincom, ale urobili sme pre našich zákazníkov správnu vec,“ uviedol pre Wall Street Journal Andre Nogueria, výkonný riaditeľ americkej divízie JBS SA.

Útok ransomvéru zasiahol aj dcérsku spoločnosť JBS, spoločnosť Pilgrim’s Pride Corp., druhý najväčší spracovateľ hydiny v USA.

Útok JBS

Nogueria sa údajne dozvedela o útoku z 30. mája.

Spoločnosti bola zaslaná správa požadujúca výkupné výmenou za vrátený prístup k počítačovému systému JBS. FBI minulý týždeň útok pripísala ransomwarovej skupine s názvom REvil, zostáva však nejasné, ako útočníci získali prístup k systémom JBS.

Napriek útoku mala JBS skutočne záložný plán. Nogueria pre Wall Street Journal uviedla, že spoločnosť uchováva sekundárne a šifrované zálohy všetkých svojich údajov. Spoločnosť dokázala prostredníctvom týchto údajov vrátiť funkčnosť svojim závodom. Napriek pokroku technologickí experti JBS tvrdili, že neexistuje žiadna záruka, že zločinci nemôžu znova udrieť.

„Nemysleli sme si, že by sme mohli podstúpiť tento typ rizika, že sa v procese obnovy môže niečo pokaziť,“ uviedla Nogueria

Rastúce obavy z ransomvéru

V reakcii na rastúce útoky ransomvéru americké ministerstvo spravodlivosti povýšilo hacky ransomvéru na podobnú prioritnú úroveň ako terorizmus.

JBS nie je jediným významným ransomwarovým útokom v nedávnej pamäti, útok Colonial Pipeline tiež podporil obavy z rizík ransomvéru.

zdroj: pixabay.com, decrypt.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár