Japonsko začne experimentovať s digitálnou menou

od Martin Tkáč

Japonská centrálna banka (BOJ) má v priebehu tohto roka začať experimentovať s digitálnou menou centrálnej banky (CBDC)

BOJ v minulosti uviedla, že nemá v úmysle vydávať digitálne jeny a tvrdila, že japonské digitálne platby sú v súčasnej dobe dostatočné.

Experiment v priebehu roka

Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda vo svojom prejave na nedávnej tlačovej konferencii v Tokiu zdôraznil potrebu Japonska dôkladne sa pripraviť na dobu, pre ktorú bude možno nutné vydať digitálny jen.

Neskôr v rozhovore prehlásil, že digitálna mena podporovaná štátom umožní BOJ zostať v súlade s centrálnymi bankami ostatných krajín, ktoré zintenzívnili svoje úsilie v oblasti vývoja CBDC.

Centrálna banka uviedla, že na začiatku fiškálneho roka, ktorý začína v apríli, prevedie v prvú fázu experimentov základných funkcii CBDC, ako je emisia a distribúcia a samozrejme zaháji štúdiu o realizovaní CBDC.

Japonská centrálna banka sa snaží držať krok so susednou Čínou, ktorá je svetovým lídrom medzi hlavnými ekonomikami v závode zvanom „CBDC“.

Čínska ľudová banka (PBoC) prevádza airdropy vo veľkých mestách vrátane Šanghaja, Su-čou a Shenzen, kde si občania môžu vyskúšať digitálny jüan v maloobchodných platbách.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár