Japonské daňové úrady chcú sprísňovať daňové smernice

od Martin Tkáč

Japonské daňové úrady poznamenali, že zisky v kryptomene vo výške 6 miliónov dolárov neboli v regióne Kanto ohlásené a budú pracovať na sprísnení daňových smerníc.

Japonské úrady vyšetrujú prípady daňových únikov vyplývajúcich z transakcií s kryptomenami. Podľa správ bolo vďaka týmto transakciám nevyrovnaných celkom 1,4 miliardy jenov (asi 6 miliónov dolárov). Úrady vykonali rozsiahle vyšetrovanie užívateľov kryptomien v regióne Kanto a zistili, že mnoho jednotlivcov a spoločností pôsobilo v legálnej šedej zóne.

Za týmto účelom sa japonské daňové úrady zamerajú na zlepšenie daňových smerníc pre triedu trhu s kryptomenami. Medzi kontrolované mestá patria Saitama, Tochigi, Gunma, Niigata a Nagano.
V správe sa spomína najmä Cardano (ADA), ktorý v tomto roku zaznamenal obrovský nárast cien. Zisky z tohto majetku viedli v tomto roku k niekoľkým nehláseným ziskom. ADA je v Japonsku veľmi populárna a mnoho občanov patrilo medzi prvých investorov do tejto kryptomeny.

Japonsko vykonalo šesť auditov trhu s digitálnymi aktívami a ADA je údajne na radare už mnoho rokov. Zvýšená kontrola naznačuje, že Japonsko pracuje na nových predpisoch, ktoré majú zabrániť nezákonnej činnosti.

Japonsko samozrejme nie je jedinou krajinou, ktorá to robí, pretože vlády začali akceptovať existenciu trhu s kryptomenami. Mnohí z nich v súčasnosti okrem samotných daňových smerníc pracujú aj na rozsiahlych predpisoch.

Daň z kryptomeny je nevyhnutná

Zdanenie triedy aktív kryptomeny sa stalo jedným z najaktuálnejších problémov vlád. Južná Kórea už vydala daňové usmernenia, pretože kryptomeny sú v tejto krajine obľúbené. Investori boli pobúrení vysokou daňovou sadzbou, väčšina občanov však nové daňové pravidlá uvítala.

Zdá sa nepravdepodobné, že trh zostane nejaký čas nezdanený. Pre vlády bude tiež ťažké prísť so silne vynútiteľnými pravidlami. Trh s kryptomenami je novou triedou aktív založenou na špičkových technológiách a staré pravidlá sa naň spravidla nevzťahujú.

USA usilovne pracuje na reguláciách. Aby to zaistili, spolupracovali s niekoľkými spravodajskými firmami zameranými na kryptomeny na dodržiavanie predpisov. V júni 2021 IRS požiadala o 32 miliónov dolárov na presadzovanie daňových zákonov v USA. Odhalilo to aj plány na identifikáciu daňových podvodníkov a spoluprácu s Taxbitom na zabezpečení správneho vykazovania.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár