Japonská centrálna banka hľadá finančné „spolužitie“ s CBDC

od Martin Tkáč

Japonská centrálna banka (BOJ) zdôraznila dôležitosť jednoduchej, digitálnej meny centrálnej banky (CBDC), ak sa tak rozhodne.

Výkonný riaditeľ Japonskej centrálnej banky Uchida Shinichi v prejave v piatok 15. októbra nastolil tému CDBC. Vyhlásenie bolo urobené počas druhého zasadnutia Styčného a koordinačného výboru centrálnej banky pre digitálnu menu. Vysvetlil, že zatiaľ čo hotovosť je v Japonsku stále dôležitá, priemysel digitálnych platieb rastie.

V súčasnosti existujú vážne problémy s interoperabilitou digitálnych platieb medzi súkromnými poskytovateľmi platobných služieb. Podľa Shinichiho to bráni „úplnému využitiu úspor z rozsahu a sieťových efektov“.

Digitálna mena vydaná Japonskou bankou bude preto jednoduchá a kompatibilná. Mal by fungovať ako nástroj súkromných spoločností na rozvoj finančných a platobných služieb pre spotrebiteľov.

Riaditeľ povedal:

Na dosiahnutie vertikálnej koexistencie je pre súkromný sektor žiadúci relatívne jednoduchý návrh digitálnej meny centrálnej banky.

Okrem toho vo svojom príhovore zdôraznil, že BoJ bude pokračovať v sérii experimentov CBDC. Druhá fáza sa začne v apríli 2022. Toto kolo sa zameria na pilotné testovanie potenciálnych funkcií, ako napríklad definitívne obmedzenie sumy držanej istinou.

Aj keď niektorí podporovali rýchlejší rozvoj CBDC, BoJ uviedol, že stále neexistujú žiadne konkrétne plány. Japonská centrálna banka tvrdí, že chápe dôležitosť rozhodnutia, či s CBDC pohnúť ďalej alebo nie.

Keďže prijatie CBDC by mohlo znamenať náklady pre centrálne banky aj súkromných sprostredkovateľov, obe strany môžu po dôkladnom zvážení dospieť k záveru, že by bolo lepšie, keby zvolili iný prístup ako CBDC.

Vývoj CBDC

Zatiaľ čo japonskí finanční predstavitelia túto menovú technológiu starostlivo zvažujú, centrálne banky na celom svete vykonávajú svoje vlastné experimenty. Podľa najnovších informácií vykonáva výskum CBDC takmer 80% svetových centrálnych bánk.

Koncom minulého mesiaca vytvorila Banka pre medzinárodné platby (BIS) prototyp digitálnej meny mnohých centrálnych bánk (mCBDC). O niekoľko dní neskôr gigant platobných služieb VISA zverejnil dokument, ktorý pojednáva o interoperabilite medzi stablecoinami a CBDC.

Napriek tomu, že okolo tejto témy bolo veľa humbuku a experimentov, stále existujú vážni skeptici o centralizovaných štátnych digitálnych menách. Nedávno Edward Snowden tweetoval o potenciálnom zničení úspor a škôd, ktoré CBDC spôsobuje zárobkovo činným osobám.

Ako bolo uvedené vyššie, predstavitelia japonskej centrálnej banky tiež zaznamenali riziká a obavy.

zdroj: blockchain.news, pexels.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár