Japonská centrálna banka bude pri testoch digitálnych jenov opatrná

od Simona

V posledných rokoch čoraz viac krajín prejavuje záujem o digitálnu menu centrálnej banky CBDC. Niektoré z nich už vykonávajú pokročilé testy, iné len zvažujú svoj koncept. Bank of Japan sa však rozhodla pristupovať k digitálnemu jenu opatrnejšie. Inštitúcia uviedla, že jej vývoj bude podobný ako vo Švédsku. Konečné rozhodnutie o otázke CBDC padne pravdepodobne až v roku 2026.

Švédsko má lepší prístup ako Čína

BOJ sa domnieva, že štruktúra CBDC úzko súvisí s celým systémom vyrovnania. Preto je počas experimentálnych fáz jednou z kľúčových otázok zabezpečenie kompatibility s finančnou infraštruktúrou a ďalšími potenciálnymi CBDC.

Kazushige Kamiyama, vedúci oddelenia platobných systémov BOJ, v rozhovore povedal, že postupné a plánované rozširovanie experimentov zo strany Švédska je lepším riešením ako čínsky prístup.

Začiatkom tohto roka Čína spustila pilotný test digitálneho juanu na zimných olympijských hrách v Pekingu v snahe urýchliť prijatie CBDC.

Medzitým sa švédska Riksbank zamerala na technický výskum. Ich cieľom bolo overiť, či je možné elektronickú korunu zaradiť do zúčtovacieho systému za účasti ďalších poskytovateľov digitálnych platieb. Riksbank ani BOJ sa preto zatiaľ nerozhodli vydať digitálnu menu.

Kamiyama dodal, že rozvíjajúce sa ekonomiky v porovnaní s rozvinutými krajinami s väčšou pravdepodobnosťou prijmú elektronické peniaze z dôvodu relatívnej slabosti ich platobnej siete. Druhá fáza výskumu digitálneho jenu sa začne tento mesiac a Kamiyama prezradil, že v ďalšej fáze sa uskutoční malý pilotný projekt.

Americká ministerka financií chváli CBDC

Ministerka financií USA Janet Yellen, nedávno predniesla hlavný prejav výlučne o kryptomenách. Vtedy uviedla, že CBDC a ďalšie stablecoiny by mohli dosiahnuť väčšiu popularitu ako bitcoin pokiaľ ide o platobný prostriedok. Prečo? Kvôli nestabilite jeho priebehu.

Medzitým Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC), hlavný americký spracovateľ cenných papierov, oznámil spustenie „Projektu Lithium“. Jeho účelom je preskúmať, ako môžu transakcie v reálnom čase s hotovostnými tokenmi prejsť procesom zúčtovania a vyrovnania.

Je to jasný signál, že Spojené štáty americké aktívne skúmajú výhody a nevýhody CBDC a kladú základy pre príslušné experimenty v blízkej budúcnosti.

Prečítaj si aj

1 komentárov

Carlos Matos 23. apríla 2022 - 13:27

Dúfam sa Bitcoin čoskoro rozšíri natoľko, že CBDC ľudia hromadne odmietnu.

Zanechaj svoj komentár