Janet Yellen varuje pred „hospodárskou a finančnou katastrofou“ pre USA v júni

Americká ministerka financií Janet Yellen varovala, že vláda USA nebude schopná splatiť celý štátny dlh „už 1. júna“. Podmienkou splnenia tohto záväzku je, že Kongres zvýši limit dlhu „pred týmto dátumom“. Zdôraznila, že nesplnenie dlhových záväzkov USA „povedie k hospodárskej a finančnej katastrofe“.

od Martin Tkáč

Yellen varuje pred platobnou neschopnosťou USA

Americká ministerka financií Janet Yellen v pondelok varovala, že vláda USA možno nebude schopná splácať svoj dlh. V liste adresovanom predsedovi Snemovne reprezentantov Kevinovi McCarthymu napísala, že „po preskúmaní nedávnych príjmov z federálnych daní odhadujeme, že nebudeme schopní naďalej plniť všetky finančné záväzky“. Podľa nej je nevyhnutné, aby Kongres zvýšil limit dlhu do 1. júna. Vysvetlila, že odhady ministerstva financií „vychádzajú z aktuálne dostupných údajov“, ale „nie je možné s istotou predpovedať presný dátum, kedy ministerstvo financií nebude schopné platiť vládne účty“.

Zdôraznila tiež, že na základe súčasných prognóz „je nevyhnutné, aby Kongres čo najskôr konal a zvýšil … limit dlhu spôsobom, ktorý poskytne dlhodobú istotu, že vláda bude pokračovať v platbách“. Podľa jej názoru by „čakanie do poslednej chvíle“ s prijatím takéhoto opatrenia „mohlo vážne poškodiť dôveru podnikov a spotrebiteľov vo vládu USA, zvýšiť krátkodobé náklady na pôžičky pre daňových poplatníkov a negatívne ovplyvniť úverový rating USA“.

„Ak Kongres nezvýši limit dlhu, spôsobí to vážne ťažkosti americkým rodinám, poškodí našu vedúcu pozíciu vo svete a vyvolá otázky o našej schopnosti brániť naše národné bezpečnostné záujmy,“ napísala v liste.

K platobnej neschopnosti USA by mohlo dôjsť v júni

Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) tiež revidoval svoj odhad, kedy by vláda USA nemusela byť schopná splácať svoje dlhové záväzky. Federálna agentúra to oznámila v pondelok:

„Keďže daňové príjmy do apríla boli nižšie, ako Rozpočtový úrad Kongresu predpokladal vo februári, teraz odhadujeme, že existuje oveľa vyššie riziko, že ministerstvu financií začiatkom júna dôjdu finančné prostriedky.“

V pondelok prezident Joe Biden vyzval McCarthyho a ďalších troch politikov Kongresu – lídra senátnej väčšiny Chucka Schumera, lídra senátnej menšiny Mitcha McConnella a lídra demokratov v Snemovni reprezentantov Hakeema Jeffriesa – aby konali, a pozval ich na stretnutie, ktoré sa uskutoční 9. mája v Bielom dome.

Yellen minulý týždeň varovala, že nesplácanie dlhových záväzkov USA by „viedlo k hospodárskej a finančnej katastrofe“.

Niektorí – ako napríklad Elon Musk – sú toho názoru, že bankrot USA je len otázkou času.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár