Janet Yellen povedala, ako budú americké úrady regulovať trh s kryptomenami

Janet Yellen povedala, ako budú americké úrady regulovať trh s kryptomenami

0 komentárov

Janet Yellen, ministerka financií Spojených štátov amerických, práve predniesla svoj prvý prejav venovaný výlučne kryptomenám. Počas diskusie o rizikách a výhodách digitálnych mien a CBDC uviedla päť historických lekcií, ktorými sa bude riadiť pri regulácii trhu s technológiou blockchain.

Janet Yellen hovorí o kryptomenách udržateľnejším spôsobom

Príhovor predniesla vo štvrtok na Americkej univerzite. Prvý záver: Yellen začala o kryptomenách hovoriť pozitívnejším spôsobom.

Ministerka financií USA priznala, že si uvedomila, že kryptomeny môžu znížiť závislosť od centralizovaných sprostredkovateľov, akými sú banky a spoločnosti vydávajúce kreditné karty. Okrem toho pochválila trh smart kontraktov.

Priznala, že úrady jej krajiny začínajú regulovať trh s digitálnymi menami. Ministerstvo financií sa údajne pokúsi poučiť z histórie. Po prvé, finančný systém „ťaží“ zo „zodpovedných inovácií“. Ako vysvetlila, digitálne aktíva môžu zaručiť lacnejšie cezhraničné prevody, najmä pre krajiny mimo G7.

Vyzvala však na opatrnosť v súvislosti s tým, ako môžu inovácie v tejto oblasti poškodiť najzraniteľnejších ľudí v spoločnosti, ak nebudú rýchlo regulované. Ako dôkaz uviedla finančnú krízu z roku 2008 spôsobenú príliš rizikovými aktivitami bánk na hypotekárnom trhu.

Yellen tiež požaduje „technologicky neutrálny“ regulačný prístup, ktorý by sa konkrétne venoval riziku a podvodom, nie blockchainovej technológii.

Rezervná mena

Jej štvrtá historická lekcia sa zaoberá úlohou dolára ako svetovej rezervnej meny. V tejto súvislosti tvrdí, že CBDC by mohlo byť ďalším krokom v „evolúcii dolára“.

Môže CBDC urobiť finančný systém spravodlivejším, prístupnejším a inkluzívnejším? Opýtala sa. Ako môže CBDC v USA interagovať s existujúcimi domácimi menami, zahraničnými CBDC alebo súkromnými stablecoinmi? – dodala.

Yellen tiež poznamenala, že CBDC možno považovať za skutočnú ponuku. Zdôraznila, že bitcoin kvôli volatilite cien, „vysokým poplatkom a pomalšiemu času spracovania“ transakcií – je nesplatiteľný.

V poslednom bode sa však môže veľmi mýliť. CEO Strike Jack Mallers tento týždeň oznámil, že jeho spoločnosť sa spojila so Shopify, aby umožnila Američanom uskutočňovať okamžité a bezplatné platby pomocou bitcoinov.

Ak sa však vrátime k Yellen, treba dodať, že poslednou „lekciou“, ktorú dáva, je snaha o zodpovedné inovácie, zabezpečenie „konkurencieschopnosti a rastu“ pri ochrane záujmov národnej bezpečnosti.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár