Jamajka spustí CBDC toto leto

od Michaela

Po úspešnom pilotnom programe bude digitálna mena jamajskej centrálnej banky verejne dostupná koncom tohto leta. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol prezident centrálnej banky Jamajky Richard Byles v rozhovore pre Blockworks.

Jam-Dex – CBDC Jamajka

Podľa Bylesa, CBDC známy ako Jamaica Digital Exchange alebo Jam-Dex má za cieľ uľahčiť život majiteľom firiem a spotrebiteľom. Ekonomika Jamajky sa vo veľkej miere spolieha na hotovosť. Digitálny jamajský dolár je preto bezpečnejšou a pohodlnejšou alternatívou, hovorí generálny riaditeľ.

Jamajka prvýkrát ohlásila pilotný program Jam-Dex v roku 2021 so sloganom „No Cash, No Problem“.

Ročne míňame viac ako 7 miliónov USD na výmenu bankoviek akéhokoľvek druhu, a to sme len my. Každý musí meniť peniaze na hotovosť, každý podnik musí meniť peniaze na hotovosť.

Podľa generálneho riaditeľa zvýšenie efektívnosti, ktoré CBDC prinesie, ušetrí peniaze vláde a vlastníkom firiem.

Ak si viete predstaviť, koľko firmu stojí, najmä pri vysokom hotovostnom obrate, správe hotovosti, jej skladovaní, doprave, tak digitálne meny všetky tieto náklady eliminujú.

Jamajka spustí CBDC

Digitálna mena v hybridnom modeli

Jam-Dex bude k dispozícii len pre domáce použitie a bude fungovať na báze hybridného modelu. Podľa jamajskej banky je „jej cieľom spojiť výhody veľkoobchodného aj maloobchodného CBDC.“ Veľkoobchodný CBDC je CBDC vydávaný komerčnými bankami. Retailové CBDC zase distribuuje centrálna banka danej krajiny.

BOJ vydá Jam-Dex komerčným bankám a iným inštitúciám prijímajúcim vklady, ako sú stavebné sporiteľne, komerčné banky a autorizovaní poskytovatelia platobných služieb. Tieto subjekty potom budú distribuovať CBDC na maloobchodný trh.

Táto štruktúra je podobná tej, ktorú uvádza Federálny rezervný systém vo svojej januárovej správe. Predstavitelia uviedli, že Fed podporuje nepriame CBDC. Jonathan Dharmapalan, prezident spoločnosti eCurrency, ktorá poskytuje centrálnym bankám technológiu na vydávanie a distribúciu CBDC, povedal:

Jamajka je zaujímavá, pretože inklinuje k prechodnému modelu, o ktorom hovorí Fed. Štruktúra je taká, že centrálne banky sú zodpovedné za razenie, vydávanie a spätné odkúpenie digitálnej meny centrálnej banky. Nezasahujú však do distribúcie a uvádzania meny do verejného obehu.

Byles verí, že Jamajčania budú chcieť používať CBDC, pretože bude k dispozícii prostredníctvom aplikácie na ich mobilných telefónoch, ktoré podľa Bylesa vlastní drvivá väčšina Jamajčanov.

Jam-Dex sľubuje, že do bankového systému bude zahrnutých oveľa viac ľudí.

Je to produkt, ktorý ich nič nestojí. Ak budú mať bankový produkt, ktorý bude dostupný na telefóne a jeho používanie ich nebude nič stáť, verím, že sa stanú k bankovej sieti priateľskejší ako dnes.

zdroj: cnbc.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár