Jack Dorsey vytvára Bluesky Social, alternatívny Twitter

Jack Dorsey, jeden zo zakladateľov a bývalý generálny riaditeľ Twitteru, pripravuje novú sociálnu sieť – Bluesky Social. Môže ísť o pokračovanie aktivít Dorseyho v oblasti výskumu blockchain technológie a kryptomien.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Nový Twitter?

Bluesky Social má byť podľa tvorcov prvou decentralizovanou sociálnou sieťou. Čo to v praxi znamená? Toto zatiaľ nie je známe. Je však možné, že to bude znamenať pokračovanie Dorseyho experimentov s blockchainom a kryptomenami.

Kedy bude portál spustený? Na túto akciu nebudete musieť dlho čakať. Aplikácia Bluesky Social je momentálne v testovacej verzii. Jej schopnosti testuje obmedzená skupina používateľov.

jack dorsey cheers GIF by Morphin

Dáva to zmysel?

Je však reč o „novom Twitteri“ opodstatnená?

V prvom rade si pamätajte, že podobné pokusy poraziť nos Twitteru (za vlády Dorseyho) už prebehli. Skôr skončili neúspechom. Na tomto mieste stačí spomenúť Truth Social, projekt, za ktorým stojí Donald Trump, bývalý americký prezident, ktorému zablokovali účet na Twitteri.

Teraz môže byť situácia iná, pretože za projektom stojí Dorsey, muž, ktorý spoluvytvoril Twitter a môže komunite ponúknuť nové nápady. Dlho je tiež fanúšikom bitcoinov, čo tiež môže znamenať rozdiel.

Pripomíname tiež, že takmer pred rokom Twitter oznámil vytvorenie špecializovaného tímu pre kryptomeny. Jeho úlohou bolo skúmať decentralizované aplikácie (dApp) a vyvíjať „stratégiu pre budúcnosť kryptomien na Twitteri“.

Čoskoro nato sa však začal mediálny škandál ohľadom pokusu Elona Muska portál kúpiť. Šéf Tesly nakoniec získal Twitter, no doteraz spôsobil veľký chaos. Svoju vládu začal prepúšťaním. Prišli okrem iného o prácu Šéf Twitteru Parag Agrawal, finančný riaditeľ Ned Segal a hlavný právny riaditeľ Vijaya Gadde.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár