Jack Dorsey chce vytvoriť Web5. V projekte sa objavuje bitcoin

od Simona

Spoločnosť TBD Jacka Dorseyho má iný, celkom zaujímavý prístup ako Web 3.0. Uvažuje o vybudovaní plne decentralizovaného internetu. V tejto vízii sa objavuje bitcoinová sieť.

NEWSLETTER okrypte.sk

Dorsey nechce Web 3.0, on chce Web5!

Spoločnosť Jacka Dorseyho, TBD, dcérska spoločnosť Block Inc., v piatok oznámila, že buduje novú decentralizovanú sieť: Web5.

Web5 je založený na predpoklade, že Web 3.0, myšlienka vybudovať decentralizovanú sieť s technológiou blockchain a kryptomenami, je dobrý nápad, ale jeho vývojári používajú nesprávne nástroje. Výsledkom je, že Web5 využíva sieť BTC a množstvo ďalších informačných technológií na vytvorenie nového ekosystému ukladania údajov a aplikácií, kde používatelia kontrolujú svoje osobné údaje.

Projekt TBD pozostáva zo softvérových komponentov a služieb, ako sú decentralizované identifikátory (DID), decentralizovaný sieťový uzol (DWN), služba suverénnej identity (SSIS) a súprava na vývoj softvéru vlastnej identity (ssi-sdk).

Z čoho pozostáva Web5?

Komponent DID – decentralizované identifikátory – Web5 využíva ION, otvorenú, verejnú a bez povolenia siete druhej vrstvy, ktorá beží na BTC blockchaine. Je založená na protokole Sidetree, ktorý na fungovanie nevyžaduje žiadne špeciálne tokeny, dôveryhodné validátory ani ďalšie mechanizmy konsenzu.

Jediný DID je v praxi jedinečný, trvalý identifikátor, ktorý si nevyžaduje centralizovaný registračný systém. Systém s jeho využitím je odolný voči cenzúre.

Decentralizovaná sieť môže teoreticky spracovať tisíce operácií DID za sekundu.

Na druhej strane, decentralizovaný sieťový uzol (DWN), ktorý používa Web5, je implementáciou špecifikácie návrhu Decentralized Identity Foundation. Dvaja ľudia z Block Dorsey: Moe Jangda a Daniel Bucher prispeli k špecifikácii.

Podľa špecifikácie je DWN mechanizmus na ukladanie údajov a prenos správ, ktorý môžu účastníci použiť na nájdenie verejných alebo súkromných údajov spojených s daným DID. V praxi umožňuje interakciu medzi rôznymi subjektmi, ktoré potrebujú vzájomné overenie identity, aby si mohli navzájom vymieňať informácie.

SSIS pracuje so štandardmi pre overiteľné poverenia, odvolávanie, vyžiadanie a výmenu poverení, dátové schémy pre poverenia a iné overiteľné údaje, posielanie správ s DWN a používanie DID. Uľahčuje všetko, čo súvisí s DID a overiteľnými povereniami.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár