Izraelská centrálna banka si vybrala Ethereum ako svoju testovaciu platformu CBDC

od Martin Tkáč

Izraelská centrálna banka si vybrala sieť Ethereum ako platformu na testovanie svojho budúceho CBDC.

Izraelská centrálna banka vsádza na Ethereum

Izraelská banka spustila pilotný program pre svoju digitálnu menu. Testy majú byť založené na blockchaine Ethereum. Yoav Soffer, projektový manažér CBDC v Bank of Israel, vysvetlil prečo:

Testy vykonávame s technológiou Ethereum, nie preto, že by sme verili, že ide o technológiu, ktorú budeme používať keď bude CBDC plne funkčná, ale preto, že je to technológia, ktorá je nám k dispozícii a ktorá nám pomôže porozumieť jej výhodám a nedostatkom.

Bank of Israel tiež vytvorila tímy odborníkov, ktorí navrhli testovacie prostredie založené na blockchaine Ethereum. Okrem toho samotná banka vydala token reprezentujúci CBDC. Potom navrhol digitálne peňaženky, ktoré mohli členovia tímu použiť na výmenu „imaginárnych digitálnych okov“.

Stojí za zmienku, že Austrália, Hongkong a Thajsko použili rovnakú metodiku vo svojich projektoch CBDC. Izrael tiež preskúmal rôzne právne, ekonomické a technologické aspekty digitálnej meny.

Soffer tiež poznamenal, že vzhľadom na zložitosť projektu je ťažké poskytnúť dátum dokončenia testu:

Vo všeobecnosti majú projekty Bank of Israel dátumy začiatku a konca. Viete, kedy skončia a čo musíte na ceste dosiahnuť. Kedy však tento konkrétny projekt skončí, nevieme.

Ciele

Počas pandémie COVID-19 v Izraeli sa zvýšil počet digitálnych platobných metód. Vydanie CBDC je preto myšlienkou, ktorá môže zapadať do nových návykov v spoločnosti.

Izraelská centrálna banka si však nie je istá, či dokáže navrhnúť digitálnu verziu šekelu, ktorá uspokojí všetky potreby miestneho obyvateľstva. Okrem toho sa zdá, že infraštruktúra pre takýto produkt je náročná na údržbu. Napríklad popredná izraelská finančná inštitúcia musí mať riešenie pre prípad núdze alebo zlyhania siete, aby ľudia mohli vysporiadať transakcie aj offline.

Centrálna banka tiež potrebuje vyvinúť CBDC, ktorý bude dostupný a konkurencieschopný s inými typmi platieb. Inak by Izraelčania mohli jednoducho účtovať svoje každodenné transakcie pomocou iných tradičných metód.

Asi najväčšou výzvou všetkých je, ako prinútiť ľudí používať hotovosť na prechod na digitálne platby.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár