Islamská organizácia Indonézie vyhlásila kryptomeny za nezákonné

od Martin Tkáč

Indonézska islamská organizácia Nahdatul Ulama označila aktivity súvisiace s kryptomenami za nezákonné. Rozhodnutiu predchádzala živá debata o digitálnych menách.

Indonézia zakazuje kryptomeny

Diskusia o tom, či by sa kryptomeny mali alebo nemali považovať za nelegálne pre moslima, nie je nová. Prekvapivý je fakt, že formálne rozhodnutie takej veľkej organizácie, akou je Nahdlatul Ulam o kryptomenách, nepadlo skôr.

Moslimskí učenci už nejaký čas diskutujú o tom, či sú kryptomeny ovocím „poctivej práce“. Porovnávali to s hazardnými hrami a inými aktivitami považovanými za odporujúce islamskému náboženskému právu.

Na druhej strane, niektorí islamskí právnici boli proti myšlienke zákazu a veria, že kryptomeny by sa mali považovať za niečo povolené.

Už spomínaná islamská organizácia identifikovala digitálne meny ako médium spojené s mnohými nelegálnymi aktivitami. Vo verejnom oznámení na webovej stránke pobočky East Java Nahdatul Ulam čítame:

Účastníci stretnutí vytvorili názor, že kryptomeny sú vládou považované za komoditu, a preto nemôžu byť legalizované podľa islamskej šaríe.

Debata o kryptomenách

Indonézia je obývaná najväčšou moslimskou populáciou na svete. Kryptomeny sa stali predmetom ich záujmu najmä od vypuknutia pandémie.

O digitálnych aktívach debatovali aj miestni politici. Indonézsky minister obchodu v septembrovom rozhovore pre BeritaSaru.com uviedol, že sa vytvárajú nové nariadenia, ktoré zabránia používaniu digitálnych mien na nelegálne účely.

V auguste minulého roka The Jakarta Post oznámil rýchly rozvoj indonézskeho priestoru kryptomien. Ministerstvo obchodu potom uviedlo, že investície do kryptomien sa za päť mesiacov zvýšili na „viac ako 370 biliónov Rp (25,8 miliardy dolárov)“. V máji bolo v Indonézii viac ako 6,5 milióna investorov do kryptomien.

Nové rozhodnutie náboženských autorít by mohlo výrazne poškodiť tento trh.

Nie je to však prvýkrát, čo kryptomeny zakázala náboženská organizácia. Podobný zákaz sa uskutočnil začiatkom tohto roka v Ingušsku. Islamský duchovný Magomed Hasztyrow vtedy uviedol, že „len poctivá práca spája ľudí a virtuálne ľahké peniaze ich vedú k hádkam“.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár