ISIS má svoje NFT. Ide o novú formu financovania terorizmu?

ISIS má svoje NFT. Ide o novú formu financovania terorizmu?

Jeden sympatizant ISIS vydal NFT, ktoré... pripomína nedávny bombový útok v Kábule. Je to vtip, alebo naopak: nová forma financovania terorizmu? Odborníci sa prikláňajú k druhej možnosti.

od Martin

Newsletter news

NFT ISIS

Keď sa zdalo, že NFT už súvisia s tými najpodivnejšími vecami, na ktoré si ľudia môžu pomyslieť, stúpenec ISIS to urobil: vydal token, ktorý pripomína bombardovanie.

Je to akcia z polovice augusta. ISIS potom nastražila výbušninu v jednej z mešít v Kábule, ktorú teraz spravuje Taliban. Pri výbuchu zomrelo 21 ľudí, okrem toho bolo 31 zranených.

Podporovateľ teroristov vytvoril NFT s názvom „IS-NEWS # 01“. Spája sa so znakom Islamského štátu. Dôvod? Oficiálne išlo o vzdanie úcty teroristom. Odborníci sa však domnievajú, že ISIS týmto spôsobom experimentuje s novými formami financovania svojich aktivít.

„Bola to len otázka času,“ povedala pre Wall Street Journal Yaya Fanusie, bývalá ekonomická a protiteroristická analytička z Ústrednej spravodajskej služby, pričom naznačila, že ide o financovanie terorizmu.

IS-NEWS #01 sa zatiaľ nepredalo. Nedá sa však z blockchainu odstrániť.

„Blockchain je maximálne odolný voči cenzúre,“ povedal pre WSJ Mario Cosby, bývalý federálny analytik spravodajských služieb špecializujúci sa na kryptomeny. „Skutočne sa nedá nič urobiť, aby sme skutočne odstránili NFT,“ dodal.

Prečo ISIS NFT?

Prečo však ISIS hľadá nové spôsoby, ako získať peniaze? Bola odrezaná od existujúcich kanálov financovania. Stratili, medzi inými ich fundraisingové a propagandistické webové stránky.

Cosby povedal WSJ, že s ISIS sú spojené aj ďalšie dve NFT vytvorené tým istým používateľom v rovnaký deň ako IS-NEWS #01.

Jeden žetón predstavuje práva na odstránenie osoby v laboratórnom obleku a plynovej maske obklopenej kadičkami a útočnými puškami – bojovníka Islamského štátu, ktorý učí študentov vyrábať výbušniny, ako naznačuje nadpis. Druhá fotka zasa odsudzuje … fajčenie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár