Iránska asociácia dovozcov požaduje reguláciu kryptomien

Iránska asociácia dovozcov zdôrazňuje potrebu stabilného regulačného rámca pre odvetvie kryptomien. Je to preto, že iránska vláda začala používať digitálne aktíva na platby za dovážaný tovar. Ako už bolo oznámené, že „do konca septembra bude používanie kryptomien a smart kontraktov bežné v zahraničnom obchode s cieľovými krajinami“.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Irán vsádza na adopciu kryptomien

Alireza Managhebi, predseda iránskej skupiny importérov a zástupcovia zahraničných spoločností, hovorili v sobotu na tému regulácie trhu s kryptomenami zo strany miestnej vlády. Managhebi vo svojom prejave zdôraznil, že je potrebné vytvoriť stabilný regulačný rámec pre kryptomeny.

To všetko je zamerané na bezplatné používanie tejto triedy aktív ako platobného prostriedku za dovoz tovaru. Úradník poukazuje na to, že digitálne aktíva môžu byť v tomto smere užitočné, ak sa umiestnia pod príslušnú regulačnú infraštruktúru.

Managhebi vysvetľuje:

„Hlavnou otázkou je, či iránska vláda poskytne trvalé pravidlá používania kryptomien, ktoré sa niekoľko mesiacov nezmenia a medzitým nebudú trpieť spoločnosti pôsobiace v tejto digitálnej oblasti.“

Managhebi tu citoval skutočnosť, že iránska vláda nedávno oznámila používanie kryptomien na platby za dovážaný tovar. Okamžite sa tiež pokúsil napraviť domnienku, že zavedenie kryptomien do zúčtovacieho okruhu by ukončilo nadvládu dolára v Iráne. Takéto tvrdenie podľa neho nie je príliš presné, keďže dolár aj kryptomeny majú svoje miesto na iránskom trhu.

Úradník ďalej uviedol, že:

„Je absolútne nevyhnutné vzdelávať a školiť ľudí na používanie tejto novej technológie v Iráne a mať v tomto smere stabilné predpisy.“

Začiatkom augusta zástupca iránskeho ministra banského a obchodného priemyslu a prezident Organizácie na podporu obchodu (TPO) Alireza Peymanpak oznámil, že 10. augusta iránska vláda zadala prvú oficiálnu dovoznú objednávku, ktorá bola plne zaplatená v digitálnych aktívach.

irán btc

Legislatívne procesy napredujú

Islamský štát sa pripravuje na prijatie kryptomien už v roku 2017. V októbri 2020 iránska vláda zmenila predtým vydané nariadenia s cieľom využiť digitálne aktíva na financovanie dovozu. V júni 2021 vydalo iránske ministerstvo obchodu licenciu na ťažbu kryptomien pre 30 iránskych minerov. Digitálne aktíva, ktoré z nej pochádzajú, musia byť následne predané iránskej centrálnej banke, ktorá ich využíva na dovozné platby.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár