Irán za dovoz tovaru zaplatil v kryptomenách 10 miliónov dolárov

Irán tento týždeň zadal svoju prvú oficiálnu objednávku na dovoz tovaru, za ktorý bola celá platba uskutočnená v kryptomenách. Celková hodnota transakcie bola 10 miliónov dolárov.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

 

Kryptomeny v medzinárodnom obchodovaní s komoditami

Predstaviteľ iránskeho ministerstva priemyslu, ťažby a obchodu informoval 9. augusta v národnej tlačovej agentúre Tasnim, že vláda preverila dovážaný tovar v digitálnych aktívach. Neboli však uvedené žiadne informácie o presnej kryptomene použitej na platbu za dovezený tovar.

Riaditeľ Iránskej organizácie na podporu obchodu (TPO) Alireza Peyman-Pak prostredníctvom Twitteru oznámil:

„Tento týždeň bola úspešne dokončená prvá oficiálna registrácia importnej objednávky v hodnote 10 miliónov dolárov pomocou kryptomien.“

Predstaviteľ sa tiež podelil o informáciu, že do konca septembra sa očakáva zintenzívnenie používania digitálnych mincí a smart kontraktov v medzinárodnom obchode s krajinami, na ktoré sa iniciatíva zameriava.

Zmena prístupu vlády k ťažbe

Minulý rok sme vás mnohokrát informovali o aktivitách iránskej vlády voči tamojšiemu trhu s ťažbou kryptomien. Taktiež vláda udelila licenciu až 30 kryptomenovým ťažobným centrám. To bol prvý signál, že národná správa mení svoj prístup k ťažobnému sektoru.

Udelený súhlas bol oznámený niečo vyše týždňa po tom, čo úrady zabavili viac ako 7 000 počítačov používaných na ťažbu. Zariadenie, kde prístroje fungovali, sa nachádzalo neďaleko hlavného mesta krajiny Teheránu. Stalo sa tak v dôsledku rozhodnutia úradov z mája 2021 o zákaze ťažby bitcoinov. Ako oficiálny dôvod boli uvedené problémy súvisiace so spotrebou energie.

iran btc

Tu treba spomenúť, že Irán zápasil s ťažkosťami v dodávkach elektriny. Vnútroštátne orgány z toho potom obvinili ťažiarov kryptomien. Iróniou celej tejto situácie je, že dva mesiace predtým, v máji 2021, iránske centrum pre strategický výskum zverejnilo správu, v ktorej nalieha na iránsku vládu, aby prijala bitcoin a ďalšie kryptomeny. Malo ísť o obchádzanie medzinárodných sankcií.

Tento rok sa opäť vrátila téma zákazu miestnych baníkov. V polovici júna sme informovali, že s prichádzajúcim letom sa iránske úrady rozhodli opäť obmedziť ťažbu kryptomien v krajine. Bolo rozhodnuté opäť ísť proti licencovaným baníkom a uzavrieť všetkých 118 legálnych baní v priebehu nasledujúcich dvoch dní od vynesenia rozsudku 19. júna.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár