Irán od 22. septembra znova povolí legálnu ťažbu

od Martin Tkáč

Tavanir – iránska spoločnosť zaoberajúca sa výrobou, distribúciou a prenosom energie odhalila, že krajina 22. septembra zruší zákaz ťažby kryptomien. Orgány krajiny umožnia baníkom legálny reštart v nádeji, že do konca leta uvidia pokles spotreby energie.

Ťažba kryptomeny sa vracia na konci leta

Podľa najnovšej správy odkazujúcej na Tavanira Irán zruší dočasný zákaz ťažby kryptomeny. To znamená, že po 22. septembri bude môcť akákoľvek právnická spoločnosť obnoviť svoju činnosť.

Iránska vláda zaviedla v máji prísne obmedzenia. Vládni predstavitelia uviedli, že elektrická sieť je pod obrovským tlakom a je ohrozená jej stabilita. Dôvodom bola oficiálne ťažba kryptomien. Preto zaviedli úplný zákaz všetkých ťažobných činností.

Hovorca Tavaniru, Mostafa Rajabi Mašhadiho uviedol, že mesiace, kedy krajina spotrebuje najviac energie, sa blížia ku koncu. Chladnejšie teploty, ktoré prichádzajú s nástupom jesene, umožnia opäť legálnu ťažbu virtuálnych aktív.

Za posledných niekoľko mesiacov iránska vláda prijala prísne opatrenia na vypátranie nelegálnych baníkov a zastavenie ich prevádzky.

Tavanir za posledných 12 mesiacov zabavil viac ako 212 000 nelegálnych zariadení. Tieto stroje údajne spôsobili elektrickej sieti straty približne 4 miliardy dolárov. Stojí za to zdôrazniť, že nelegálne bane spotrebujú asi 2 000-3 000 MW za deň. Tento údaj je polovicou dennej spotreby energie v celom hlavnom meste krajiny.

Špióni iránskej vlády

Zdá sa, že iránski predstavitelia sú odhodlaní riešiť problémy nelegálnej ťažby kryptomien. Za týmto účelom sa ministerstvo spravodajstva rozhodlo urobiť bezprecedentný krok – nábor špiónov. Ich úlohou bolo objaviť a prevziať „farmy“, ktoré ťažia digitálne aktíva bez licencie.

Ministerstvo sľúbilo atraktívne ceny pre tých, ktorým sa podarí odhaliť takéto akcie. Tavanir dokonca zvýšil maximálnu odmenu na 200 rialov (873 dolárov). To je 7,5 -násobok minimálnej mesačnej mzdy v Iráne.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár