Irán chce, aby jeho občania mohli platiť iba kryptomenami, ktoré sa ťažili v rámci licenčných ťažobných operácií

od Martin Tkáč

Zákonodarcovia v Iráne sa snažia ustanoviť nový právny rámec pre ťažbu kryptomeny. Reč je o myšlienke Iránskej centrálnej banky, že občania krajiny môžu používať iba digitálne meny, ktoré sa ťažili prostredníctvom štátom povolených ťažobných operácií. Je možné, že toto je tiež úvod do problematiky iránskeho CBDC.

Irán a myšlienka nového zákona o kryptomene

Pripravovaný návrh zákona preto môže zakázať používanie kryptomien, ktoré sa v Iráne neťažili.

Nový zákon pripravuje hospodársky výbor iránskeho parlamentu a jeho cieľom je obmedziť používanie kryptomien a zároveň poskytnúť jasnejší právny rámec pre samotných ťažiarov.

Podľa piatkovej správy tlačovej agentúry Tasnim zákonodarcovia pripravili návrh zákona s názvom „Podpora ťažby kryptomien a organizácie domáceho devízového trhu“, ktorý tamojší parlament najskôr oznámil 23. júna.

Podľa zákona môžu byť v Iráne zakázané všetky kryptomeny, s výnimkou tých „domácich“  digitálna mena potenciálnej centrálnej banky alebo tokeny ťažené na domácom trhu v súkromnom sektore. Médiá naznačujú, že nariadenia sa môžu vzťahovať aj na kryptomeny ťažené licencovanými subjektmi v Iráne, pretože iránska centrálna banka predtým uviedla, že sa snaží zabezpečiť, aby všetky digitálne meny obchodované na domácom trhu boli ťažené z miestnych baní.

Iránske kryptomeny

Ťažba kryptomeny ako priemyselná činnosť je v Iráne legálna od roku 2019. Domáci baníci však musia získať špeciálnu licenciu a spĺňať regulačné požiadavky.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v máji oznámil, že ťažobné operácie s kryptomenami budú nakoniec zakázané. Úrady tiež zintenzívnili kontrolné zásahy proti ťažobníkom bez povolenia, ktorí sa pripájajú k elektrickej sieti. Dôvod? Krajina v letných mesiacoch zápasí so zvyšujúcim sa dopytom po energii.

V júni Rúhání uviedol, že Irán musí legalizovať kryptomeny, aby zachoval a chránil národné záujmy. Uviedol to na zasadnutí rady pre hospodársku koordináciu svojho kabinetu. Predseda vyzval na účasť na spoločnej štúdii Rady o kapitálových trhoch. Všetko pre vytvorenie právneho rámca pre kryptomeny.

zdroj: bitcoin.pl. pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár