IOTA vybraná pre rozvoj európskej blockchainovej siete

od Martin Tkáč

Nadácia IOTA bola vybraná ako jeden zo siedmich dodávateľov dizajnu technológie DLT pre európsku blockchainovú sieť. Zúčastní sa preto na prvej fáze procesu predobchodných tendrov v rámci blockchainu. Účastníci navrhnú nové riešenia DLT na zlepšenie škálovateľnosti, energetickej účinnosti a bezpečnosti európskej infraštruktúry blockchainových služieb (EBSI).

Čo je to EBSI?

Spoločnosť EBSI, založená v roku 2019 Európskym blockchainovým partnerstvom, má ambíciu stať sa blockchainom pre Európu. Dosiahlo by to rozvojom siete uzlov v celej Európe. Umožnili by poskytovať cezhraničné služby medzi vládami, podnikmi a občanmi.
V ideálnom prípade by to zvýšilo efektivitu a dôveru v transakcie v celej EÚ. Okrem toho by sa zlepšila mobilita občanov, podnikov a tovaru. Niektoré projektové aplikácie zahŕňajú digitálnu správu osvedčení o vzdelaní, audítorské stopy a financovanie MSP. Ďalšími príkladmi sú výmena údajov medzi úradmi, digitálna identifikácia a vysledovateľnosť dokumentov.

Keďže EBSI má byť blockchainom pre Európu, Európska komisia bude spravovať sieťové uzly na európskej úrovni. Členské krajiny európskeho blockchainového partnerstva medzitým pôsobia na národnej úrovni.

Podľa nedávneho prieskumu agentúry EuroNews, 60% Európanov by dalo prednosť tomu, aby ich vlády vyvíjali zákony o kryptomenách namiesto EÚ svoje vlastné vlády.

Prečo IOTA?

IOTA bola vybraná ako ideálna technológia, pretože by mohla najlepšie podporiť víziu bezpečných transakcií založených na hlavnej knihe pre jednotný digitálny trh EÚ. Konkrétnejšie, technológia IOTA môže pomôcť splniť ciele EBSI v oblasti škálovateľnosti, otvorenosti, decentralizácie a interoperability.

Žiadne poplatky v IOTA nepovoľujú ani mikroplatby, čo otvára sieť širšej skupine potenciálnych príjemcov. Zelené poverenie IOTA je tiež hybnou silou škálovateľnosti a dopĺňa cieľ EÚ urobiť z Európy do roku 2050 klimaticky neutrálny kontinent. Keďže sieť podporuje vysokú šírku pásma a veľký počet uzlov, každý členský štát si môže zriadiť vlastné uzly.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár