IOTA spúšťa smart kontrakty v beta verzii

od Martin Tkáč

IOTA nedávno spustila svoje vlastné smart kontrakty v beta verzii. Používatelia siete môžu súčasne spracovávať rýchle a bezplatné transakcie.

Inteligentné zmluvy v IOTA

Podľa štvrtkového oznámenia beta obsahuje virtuálny stroj Ethereum (EVM), vďaka čomu sú tokeny ERC-20 interoperabilné s platformou. Navyše, inteligentné zmluvy je teraz možné písať v Solidity (programovací jazyk Ethereum) ukotvenom v jazyku spleti od IOTA.

[#SmartContracts] Urobili sme #IOTA Smart Contracts plne kompatibilné s #Ethereum Virtual Machine (EVM)!

To je pravda: každý Smart Contract alebo #dApp nasadený na Ethereum alebo akýkoľvek iný reťazec EVM sa dá ľahko nasadiť aj na IOTA!

Projekt tiež pridal úplné rozdelenie siete, vďaka čomu bol veľmi interoperabilný. Inteligentné zmluvy sú uložené na základnej vrstve natívnych tokenov.

Dôležité je, že všetky zmluvy umožňujú ich vývojárom nastaviť si vlastné výkonnostné poplatky. To spôsobuje, že rôzne reťazce musia súťažiť v ich znižovaní.

Niektorí môžu veriť, že IOTA meškala s implementáciou inteligentných zmlúv. Najmä pri porovnaní projektu s platformami ako Ethereum. Konateľ spoločnosti Dominik Schiener má však na vec iný pohľad.

Projekt má podľa neho vybudované riešenie smart kontraktov, ktoré odstraňuje problémy konkurenčných reťazcov. Napríklad Cardano trpí obmedzenou šírkou pásma. IOTA na druhej strane ponúka takmer neobmedzenú škálovateľnosť.

Okrem toho je podľa neho kľúčovou výhodou oproti konkurencii absencia akýchkoľvek poplatkov:

Sme presvedčení, že obrovské množstvo našich partnerstiev s medzinárodnými aktérmi, vládnymi agentúrami a záujem, ktorý získavame od začínajúcich spoločností, MSP a prevádzkovateľov kryptomien dApp, je spôsobený tým, že IOTA je bezplatná. Samotné poplatky a najmä ich volatilita zaťažujú obchodné modely a sú priamym opakom ekonomického motora.

V budúcnosti sa projekt zameria na rozvoj dApp a rast ekosystému prostredníctvom projektového financovania.

Oživenie po ICO 2017

IOTA sa zrodila počas boomu ICO v roku 2017. Jeho cieľom bolo vytvoriť „internet vecí“, ktorý by vložil fyzické objekty do digitálneho a online sveta. V roku 2018 však ľudia o token rýchlo stratili záujem.

Začiatkom tohto roka sa Schiener rozhodol projekt oživiť. Z tohto dôvodu bola práve spustená obrovská aktualizácia. Žiaľ, neprinieslo to návrat k predchádzajúcim vrcholom. Cena IOTA má pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa vráti k svojej bývalej sláve.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár