Investori prejavujú strach zo zasadnutia FEDu

od Martin Tkáč

Index strachu a chamtivosti bitcoinu sa opäť dostal na územie „extrémneho strachu“. Za všetko môže Federálny rezervný systém, ktorý sa pripravuje na stredajšie zasadnutie, na ktorom má rozhodnúť o ďalšom pohybe úrokových sadzieb a politike kvantitatívneho uvoľňovania.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

V čase písania tohto článku sa BTC obchoduje za približne 48 000 USD. To znamená, že je takmer 30 % pod novembrovým historickým rekordom 69 000 dolárov.

Index strachu a chamtivosti analyzuje nálady a emócie na trhu z rôznych zdrojov. Potom prezentuje výsledok ako číslo medzi 0 – 100. Čím viac sa index blíži k spodnej hranici, tým viac je trh v danom momente vystrašený. Opak platí pre chamtivosť, keď ľudia začnú kupovať bitcoiny kvôli FOMO.

Metrika je teraz 26, čo znamená, že medzi investormi panuje „extrémny strach“.

Urýchli FED zvyšovanie úrokovej sadzby?

Mainstreamové médiá informujú o očakávaniach, ktoré má priniesť zasadnutie FEDu. Zároveň sa odvolávajú na pravdepodobnosť, že sa centrálna banka pokúsi brzdiť infláciu rýchlejším zvyšovaním úrokových sadzieb.

Preto sú finančné trhy pripravené prezentovať svoje aktuálne investičné tézy. Aj keď je nepravdepodobné, že k tomuto kroku dôjde do budúceho roka, Fed rýchlo pracuje na tom, aby zabránil rastu spotrebiteľských cien.

Očakávania trhu na rýchlejšie dokončenie nákupov aktív nie sú špekulatívne. Koncom minulého mesiaca predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell povedal, že program nákupu dlhopisov centrálnej banky by sa mohol skončiť skôr, ako sa plánovalo. O takomto riešení sa uvažuje kvôli rastúcej inflácii a dynamickejšej ekonomike USA.

Dodal, že s kolegami prediskutujú, či by nebolo vhodné „ukončiť nakupovanie o pár mesiacov skôr“.

Majk Spirit NFT

Zvýšenie úrokových sadzieb však prirodzene nasleduje. Od začiatku pandémie Fed udržiaval úrokové sadzby blízko nuly v snahe zvýšiť likviditu trhu.. Celkovo táto dynamika podnietila investorov hľadať rizikovejšie aktíva, keďže ich tradičné investície prestali byť ziskové.

Ak Fed zvýši úrokové sadzby rýchlejšie a skôr, ako sa očakávalo, očakáva sa, že trhy sa posunú smerom k „bezpečným“ investíciám.

Pre väčšinu investorov je bitcoin stále považovaný za rizikový produkt. Hoci opakovane dokázal svoju schopnosť chrániť ich pred infláciou a umožnil skutočnú finančnú suverenitu pre tých, ktorí nemajú prístup k tradičnému bankovníctvu, jeho skorá fáza prijatia necháva mnohých ľudí voči nemu skeptických. Takže zmena trhovej tézy môže ovplyvniť aj trh BTC.

To však nie je isté. Bitcoin opakovane preukázal schopnosť rýchlej regenerácie. Napríklad po zavedení zákazov v Číne je teraz jej sieť silnejšia ako predtým. Svedčí o tom napríklad hash rate, ktorý stále dosahuje nových výšin.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár