Internet Computer má v úmysle integrovať siete Bitcoin a Ethereum

Internet Computer je verejný blockchain a protokol, ktorý umožňuje vývojárom vytvárať inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie (DApps). Bola spustená v máji 2021 po rokoch vývoja neziskovou organizáciou Dfinity so sídlom v Zürichu. Projekt teraz zverejnil akčný plán na rok 2022 a neskôr. Vývojári majú v úmysle integrovať siete Bitcoin a Ethereum.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Internet computer a jeho plány

Priama integrácia Bitcoinu bude spustená ako súčasť „Chromium Satoshi Release“ spoločnosti Dfinity, ktorá je naplánovaná na prvý štvrťrok 2022. Do BTC blockchainu pridá smart kontrakty, čím vytlačí potrebu tzv. mostu.

Člen komunity Dfinity Berto Parga Pena vysvetľuje, že reťazová kľúčová kryptografia, ktorá využije toto riešenie v prípade opísanom vyššie, je „jedným zo základných prelomov v umožnení rozsiahleho škálovania“ sietí.

Pena dodal, že novou technológiou je „súbor kryptografických protokolov, ktoré organizujú uzly“, čím vzniká tzv. internetový počítač a „motor, ktorý ho poháňa a zabezpečuje jeho chod“.

Inteligentné zmluvy v internetovom počítači budú môcť ukladať, odosielať a prijímať bitcoiny bez potreby súkromných kľúčov

Produktový riaditeľ Dfinity Diego Prats napísal v príspevku z 29. januára.

Medzitým je integrácia s Ethereom naplánovaná na tretí štvrťrok 2022 s vydaním „Vanadium Vitalik“. Dfinity ešte nezverejní ďalšie podrobnosti o tejto integrácii.

Je známe, že Dfinity sa rozhodla uprednostniť tieto integrácie, aby sa jej vízia „multi-reťazcovej budúcnosti“ stala realitou.

internet computer a bitcoin

Iné zmeny

V decembri spoločnosť Dfinity umožnila inteligentným zmluvám držať svoje vlastné zostatky tokenov ICP. Sieť ICP v súčasnosti spracováva 250 000 požiadaviek za sekundu.

Pred niekoľkými dňami bola na Internet computer blockchaine spustená decentralizovaná burza Sonic (DEX). Prebiehajú práce na dvoch ďalších burzách.

To všetko posilňuje základy projektu. Token ICP vzrástol za prvých päť dní tohto roka o 56 %. Rok 2021 bol však pre investorov ICP hrozným rokom. Token stratil až 97 %, počítajúc od májového maxima. Situáciu 4. januára zachránila Binance, ktorá oznámila, že na svojej platforme predstaví finančný nástroj, ktorý obchodníkom umožní priamo previesť ICP na ETH.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár