Inštitucionálni investori prechádzajú od Bitcoinu k altcoinom

od Martin Tkáč

Bitcoin začal november na 62 000 dolároch a hoci v polovici mesiaca vytvoril nový historický rekord vyše 68 000 dolárov, stratil dynamiku a teraz sa obchoduje pod 55 000 dolármi.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Zdá sa, že dokonca aj inštitucionálni investori sú týmto poklesom vystrašení. Podľa novej správy bitcoin uložený v produktoch profesionálnej správy klesol o takmer 10 percent. V rovnakom čase zaznamenalo nárast Ethereum a ďalšie altcoiny.

BTC produkty tiež zaznamenali záporné výnosy za mesiac, zatiaľ čo Solana a Litecoin viedli v ziskoch.

Správa CryptoCompare s názvom „Digital Asset Management Review“ sa zamerala na inštitucionálnych krypto investorov a na to, k čomu sa prikláňajú v novembri.

Celkovo zaznamenali produkty správy digitálnych aktív v novembri 5,5-percentný pokles aktív pod správou (AUM). Zo 74,7 miliardy USD na 70 miliárd USD. Priemerné denné objemy tiež klesli o 13 %. v priemere na 732 miliónov dolárov.

To zostáva 50 percent pod tohtoročným rekordným maximom 1,5 miliardy dolárov z januára.

Majk Spirit NFT
Bitcoin kolabuje, altcoiny získavajú

Bližší pohľad na čísla ukazuje, že Bitcoin bol v novembri najväčším prepadákom. Bitcoin AUM klesol o 9,5 percenta na 48,7 miliardy dolárov. Išlo o najväčší medzimesačný pokles od júla.

Altcoiny boli príjemcami peňazí plynúcich z bitcoinov. Ethereum AUM vzrástlo o 5,4 percenta na 16,6 miliardy dolárov a ostatné kryptomeny zaznamenali nárast o 10,4 percenta na 2,6 miliardy dolárov.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je stále dominantným produktom na trhu. Má 78-percentný podiel na trhu BTC s hodnotou 38,1 miliardy dolárov. Napriek tomu tento mesiac klesla o 10,1 percenta.

BTCE od ETC Group vlastnil 1,5 miliardy USD, Purpose Bitcoin ETF vlastnil 1,4 miliardy USD a 3iQ CoinShares Bitcoin ETF 1,2 miliardy USD.

V novembri podľa správy utrpeli aj objemy obchodov. Najväčšie straty zaznamenal Greyscale Bitcoin Trust, ktorého denný objem klesol o 26 percent na 289 miliónov dolárov. Jej podiel na objeme produktov dôvery klesol na 51 percent zo 63 percent v októbri.

Okrem objemu a AUM je bitcoin v ziskovosti ďaleko pred altcoinmi. Grayscale mal výnos -10,2 percenta, ETC Group mala výnos -13 percent a produkt BTCZERO od Valour bol -6,6 percenta.

Na druhej strane altcoiny zaznamenali niekoľko skvelých výnosov. Do vedenia sa dostali Solana a Litecoin. 21Shares ASOL (produkt založený na Solane) vrátil 22 percent. Na druhej strane LTCN od Grayscale (produkt založený na Litecoine) poskytol takmer 15% návratnosť.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár