Inštitucionálne problémy pri investovaní do kryptomien

od Martin Tkáč

Investovanie do kryptomien je trendom roku 2021. Maloobchodníci aj inštitúcie sa rozhodujú investovať do kryptomien, pretože ponúkajú vysokú návratnosť.

Tesla napríklad za rok zarobila viac na investícii 1,2 miliardy dolárov do bitcoinu ako na svojom hlavnom biznise.

Tento faktor poháňa inštitúcie do priemyslu kryptomien. Pred prevodom finančných prostriedkov z firemného účtu na digitálne aktíva by sa však mala zamyslieť nad „druhou stranou mince“. Banky sú podozrievavé voči prevodom na krypto platformy.
Pretože sú finančné prostriedky inštitúcie uložené na bankovom účte, na nákup kryptomeny bude potrebné z tohto účtu vykonať prevod.

Práve tu môžu podnikatelia naraziť na problémy. Banky sú väčšinou opatrné voči transakciám na platformách na obchodovanie s kryptomenami.

Existuje presvedčenie, že kryptomeny sa používajú na financovanie fiat terorizmu a pranie špinavých peňazí. Transakcia na burze kryptomien od právnickej osoby je preto vnímaná ako diskutabilná.

Banka môže odmietnuť prevod a zmraziť účet, kým sa situácia nevyjasní.

Bežným riešením tohto problému je otvorenie bankového účtu v jurisdikcii vhodnej pre kryptomeny. Banky sú v niektorých krajinách vernejšie platformám kryptomien, takže s prevodom peňazí nebudú žiadne problémy.

V takom prípade bude musieť spoločnosť previesť finančné prostriedky najskôr na svoj účet v zahraničnej banke a potom na burzu kryptomien. Samozrejme, budete musieť takto zaplatiť vyššie poplatky a bude to trvať o niečo dlhšie. Transakcia však nebude odmietnutá a váš bankový účet nebude zmrazený.

Zvýšená pozornosť priemyslu

Odvetvie kryptomien púta pozornosť regulátorov aj zločincov. Kontrola zo strany regulačných orgánov je pochopiteľná: nemôžu nechať nový a rastúci priemysel bez dozoru.

Zločinci sa radia presne rovnakými argumentmi, a preto v odvetví kryptomien nie je núdza o podvodníkov.

Médiá sú zaplavené správami o tom, ako podvodníci vydierajú peniaze od nič netušiacich obetí. Sú veľmi kreatívni, pokiaľ ide o vyberanie peňazí z vreciek iných ľudí. Nasledujú najpopulárnejšie typy podvodov s kryptomenami:

Falošné výmeny kryptomien
Krypto finančné pyramídy
Dary falošnej kryptomeny

Toto sú najbežnejšie podvody, zoznam však nie je vyčerpávajúci. Investor by preto mal byť pri investovaní do kryptomien mimoriadne opatrný, pretože podvodníci prichádzajú s novými spôsobmi, ako denne podvádzať ľudí.

Právny kontext kryptomien

Každá krajina má svoj vlastný právny základ v odvetví kryptomien. Pre digitálne aktíva neexistuje jednotný regulačný štandard.

Zdanenie sa líši aj v krajinách, kde nie sú kryptomeny zakázané. V Rusku budú musieť používatelia zaplatiť 13% návratnosti investície (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou). V Bielorusku sú operácie s kryptomenami zdaňované až v roku 2023.

Čínske úrady sa pokúšajú zakázať kryptomeny a ich ťažbu. Namiesto toho zavádzajú štátom kontrolovanú kryptomenu (CBDC).

Medzitým Miami udržiava časť svojho mestského rozpočtu v BTC. Štátni občania môžu v obchodoch pomocou bitcoinov platiť za verejné služby a tovar. Niektorí dokonca dostávajú svoje platy v bitcoinoch.

Všetko sa scvrkáva na skutočnosti, že po nákupe kryptomeny v jednej krajine môžete naraziť na problémy so snahou predať ju inde.

Bitcoin zažíva vzostupnú týždennú uzávierku

 

Riziko získania „špinavej“ kryptomeny

Špinavá kryptomena je kryptomena, ktorá sa používala na nezákonné činnosti. Aj keď sa regulačné orgány v rôznych krajinách obávajú altcoinov zameraných na súkromie, štatistiky ukazujú, že bitcoin je najčastejšie vybranou kryptomenou medzi zločincami.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár