Inflácia vo Veľkej Británii prekonala 40-ročný rekord

Miera inflácie v Spojenom kráľovstve bola 10,1 %. Je to prvýkrát za 40 rokov, čo rast cien v krajine dosiahol dvojciferné úrovne.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Dvojciferná inflácia na ostrovoch

Podľa Národného štatistického úradu (ONS) bola miera inflácie vo Veľkej Británii 10,1 %. Aktuálne údaje ukazujú výrazný skok v porovnaní s júnovým údajom, keď vtedy inflácia dosahovala 9,4 %. Inštitúcia zdôrazňuje, že tento nárast je spôsobený službami spojenými s prenájmom / predajom nehnuteľností, ako aj zvýšením cien pohonných hmôt a dopravy.

Benzín v Spojenom kráľovstve stojí v súčasnosti okolo 1,72 GBP (2,08 USD) za liter. Pred časom jeho cena takmer prekonala hranicu 2 £. Cena nafty je 1,84 GBP (2,23 USD) za liter po tom, čo v júni klesla z 2 GBP. ONS informoval, že skokový nárast cien potravín bol kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim mieru inflácie.

Alex Gladstein, riaditeľ stratégie Human Rights Foundation, uviedol, že Spojené kráľovstvo sa tak pridáva k mnohým krajinám, ktoré zápasia s problémami dvojciferného zvyšovania cien. Viac ako 2 miliardy ľudí na celom svete trpí rýchlo klesajúcou situáciou kúpnej sily.

To najhoršie ešte len príde?

Používateľ Twitteru Coin Bureau, zároveň uviedol, že Britov ako on čaká to najhoršie. Poukázal na príklad zimných dotácií na plyn, ktoré budú čoskoro nasledovať. Paul Dales, hlavný ekonóm Spojeného kráľovstva z Capital Economics, v júli oznámil, že inflácia by sa mohla „v októbri zvýšiť na 12 % a úrokové sadzby by sa zvýšili z 1,25 % na 3 %“.

Guardian upozorňuje, že je to štvrtýkrát za 70 rokov, čo miera inflácie prekročila 10 %. Predchádzajúce obdobia sa naposledy vyskytli pred viac ako 40 rokmi. Bolo to za vlády Margaret Thatcherovej.

inflácia

Urýchli nárast inflácie prijatie kryptomien na ostrovoch?

V poslednej dobe často počúvame informácie, že krajiny bojujúce s vysokou infláciou sú ochotné otvoriť sa sektoru digitálnych aktív. Lídrami sú tu krajiny ako Brazília a Argentína, kde je v súčasnosti miera inflácie 10,7 % a 36,2 %. Vláda Spojeného kráľovstva sa už dlho chváli svojím zámerom stať sa centrom kryptomien.

Krajina chce byť „najlepším miestom“ na zakladanie spoločností z trhu digitálnych aktív. Britská vláda v apríli zverejnila podrobnosti o niekoľkých iniciatívach, ktoré majú pomôcť pri realizácii tejto myšlienky. Je známe, že medzi ne patria okrem iného regulácia stablecoinov, legislatíva o „pieskovisku infraštruktúry finančného trhu“, spolupráca s Royal Mint v oblasti vydávania NFT a užšia spolupráca s kryptomenovým priemyslom. Viac sme o tom písali tu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár