Inflácia v USA naďalej klesá. Odborníci však zďaleka nie sú nadšení

Poznáme nové údaje o inflácii v USA. Podľa najnovších informácií Štatistického úradu práce sa v januári opäť znížila. Problémom je, že pokles nebol taký veľký, ako odborníci dúfali.

od Martin

Newsletter news
Inflácia v USA klesá

Inflácia CPI v USA v januári klesla na 6,4 %, pričom v decembri bola 6,5 %, v novembri 7,1 % a v októbri až 7,7 %.

Pokles je výrazný, ak sa vrátime ešte ďalej. V septembri bola inflácia 8,2 %, v auguste 8,3 % a v júli 8,5 %.

Z uvedených údajov vyplýva, že ceny už nerastú takým tempom ako pred šiestimi mesiacmi. Problémom je, že konsenzus trhu bol 6,2 %, takže odborníci čakali väčší pokles.

Aby sme však neboli pesimistickí, treba poznamenať, že ide o siedmy pokles medziročného rastu CPI v Spojených štátoch za sebou. Zatiaľ veľa naznačuje, že najvyššie hodnoty boli zaznamenané v júni 2022. – 9,1 percenta. Mimochodom, išlo o najväčší cenový skok za posledných 41 rokov.

Mali by sme však dodať, že je príliš skoro otvárať šampanské a vyhlasovať hospodársky úspech. Ceny potravín boli v januári o 11,3 % vyššie ako pred rokom, zatiaľ čo ceny benzínu, ktorý je základom celého hospodárstva, vzrástli za 12 mesiacov o 1,5 %. Na druhej strane nafta vzrástla až o 27,7 %.

inflácia v USA

Čo urobí Fed?

To všetko sú veľmi dôležité údaje pre trh s kryptomenami. Inflácia klesá, ale nie tak rýchlo, ako ekonómovia dúfali. To by preto mohlo mať vplyv na rozhodnutia Fedu.

Americká centrálna banka bude pravdepodobne pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Dobrou správou je, že sa – aspoň zatiaľ – nemusíme obávať vysokého zvýšenia. Tie sa pravdepodobne budú udržiavať na úrovni 25 bp. Čo však môže investorov znepokojovať, je skutočnosť, že sa pravdepodobne neskončíme s jedným takýmto zvýšením, ako sa dúfalo ešte pred niekoľkými týždňami.

Po prvé, ako sme poukázali vyššie, inflácia neklesá tak rýchlo, ako by si Fed želal. Dvojpercentný inflačný cieľ je stále vzdialený. Všimnime si tiež, že údaje o nezamestnanosti v USA boli dobré, čo tiež sťažuje ochladzovanie trhu, a tým aj boj proti inflácii.

Rozhodnutie Fedu ukončiť cyklus zvyšovania úrokových sadzieb pravdepodobne odštartuje nový býčí trh s kryptomenami. Je možné, že v súčasnosti sme svedkami jeho prvej fázy. Predĺženie uvedeného cyklu však spôsobí, že na výrazný rast budeme čakať primerane dlhšie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár