Inflácia v Španielsku a Francúzsku je na rekordnej úrovni za niekoľko desaťročí

Miera inflácie v Španielsku bola 10,8 % a vo Francúzsku 6,1 %. Ide o skok na úroveň, ktorá v týchto krajinách nebola zaznamenaná takmer štyri desaťročia. Adopcia kryptomien v oboch krajinách zároveň rastie.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Inflácia pod francúzskom a španielskom

Ročná inflácia v Španielsku dosiahla v júli 10,8 %, čo je mierne nad očakávaniami trhu (10,6 %). Oficiálne údaje ukazujú, že táto hodnota je však najvyššia od roku 1984. Španielska banka v nedávnej správe označila infláciu za jeden z najväčších problémov, ktorým krajina čelí.

Ekonomické problémy však môžu podporiť prijatie bitcoinov.

Španielska národná komisia pre trhy s cennými papiermi odhadla, že takmer 7 % dospelých Španielov investovalo do kryptomien. Španielsky regulátor vykonal prieskum medzi 1 500 dospelými v krajine, aby zistil, koľko z nich minulo svoje úspory na nákup digitálnych aktív.

Španielske úrady navyše uznali kryptomeny ako legálnu formu investície. Kapitálové zisky z predaja digitálnych mien a tokenov sa zdaňujú v rozsahu 19 % až 23 %

To isté platí pre Francúzsko, kde miera inflácie v júli dosiahla 6,1 %. To je najviac od roku 1985. Mnohí odborníci poukazujú na to, že inflácia po väčšinu desaťročia rástla a pandémia tento proces len urýchlila.

inflácia

Kríza a bitcoin

Medzi investormi na blockchainovom trhu narastá neistota, či sa bitcoin a iné kryptomeny skutočne môžu ukázať ako účinné zabezpečenie proti rastúcim cenám. V pozadí je výrazné oslabenie eura a posilnenie dolára. Tento jav môže Európanom spôsobiť veľmi vážne problémy.

Okrem toho už teraz vidíme hroziace energetické problémy, nedostatok plynu, vysoké ceny energií a blížiacu sa recesiu, ktorá bola v skutočnosti spôsobená patológiami súčasného finančného systému.

Situácia sa môže ešte zhoršiť, ak Rusko zníži alebo preruší dodávky plynu do Európy, čo by mohlo uvrhnúť niektoré od Moskvy závislé krajiny v regióne do hlbokej hospodárskej krízy.

Ako bude bitcoin fungovať v takomto prostredí? Pripomeňme si, že počas pandémie COVID-19 kurz BTC jednoznačne rástol. Naberá na význame aj v regiónoch so slabou ekonomikou. Urobí to isté počas recesie v Európe? Čoskoro uvidíme…

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár