Inflácia v eurozóne sa blíži k 10 %

Inflácia v eurozóne sa v septembri zvýšila na 9,9 %. Eurostat v stredu zverejnil nové údaje. Údaj sa ukázal byť o niečo nižší ako predbežné údaje, ktoré sme poznali skôr. Čo je však horšie, až v štyroch krajinách Európy už inflácia prekonala hranicu 20 percent za rok.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Inflácia v eurozóne

Pripomeňme, že v auguste bola inflácia 9,1 %. Takže ako vidíte, stále rastie. Rozsah problému ilustruje skutočnosť, že pred rokom to bolo 3,4 %.

Skoršie predbežné odhady z 30. septembra ukázali, že inflácia v eurozóne bola v septembri dvojciferná a dosahovala 10 %. Konečný výpočet sa preto mierne líši od týchto údajov.

Inflácia v celej Európskej únii bola v septembri 10,9 % v porovnaní s 10,1 % v auguste.

Najnižšiu medziročnú infláciu máme momentálne vo Francúzsku (6,2 %), na Malte (7,4 %) a vo Fínsku (8,4 %). Najvyššia bola zaznamenaná v Estónsku (24,1 %), Litve (22,5 %) a Lotyšsku (22 %). V Maďarsku inflácia prekonala 20 percent a teraz je na úrovni 20,7 percenta.

Existuje veľa náznakov, že nové údaje o inflácii narúšajú akékoľvek plány Európskej centrálnej banky zastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb. To je zlá správa pre kryptomeny, keďže nárasty na tomto trhu brzdia rastúce úrokové sadzby.

V redakcii budeme situáciu pozorne sledovať a prinášať najnovšie informácie.

Inflácia v europe

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár