Inflácia klesá. Kurzy kryptomien tiež. Prečo?

Inflácia CPI v Spojených štátoch v októbri klesala. Predstavovalo to 3,2% - informoval vládny úrad pre štatistiku práce.

od Martin Tkáč

Inflácia CPI v USA klesá

Inflácia CPI v USA klesá. V októbri to bolo 3,2 % v porovnaní s 3,7 % zaznamenanými v septembri a auguste. Stále to nie je 2% inflačný cieľ, ale ako môžete vidieť, Fedu sa podarilo nielen potlačiť nárasty, ale aj pomaly znižovať rast cien.

Zdroj: tradingeconomics.com

Inflácia klesá najmä kvôli lacnejším palivám. Klesajú aj ceny ojazdených áut (o 0,8 % m/m), nových áut (o 0,1 % m/m) a potravín a energií (tiež o 0,1 %). Vzrástli však ceny zemného plynu (o 1,2 % m/m), dopravných služieb (o 0,8 % m/m) a potravín v reštauráciách (0,4 %).

Najdôležitejšia je však pre nás jadrová inflácia – teda ukazovateľ bez palív, potravín a energií. Tu má Fed reálny vplyv a jeho pokles môže naznačovať smer, ktorým sa budú úrokové sadzby uberať. Tá bola na úrovni 0,2 % m/ma 4,0 % r/r. Je to najnižšia hodnota za viac ako 2 roky.

Prinúti klesajúca jadrová inflácia Fed znížiť úrokové sadzby? Po novembrovom stretnutí orgánov centrálnej banky predseda Jerome Powell tvrdil, že „proces trvalého znižovania inflácie má pred sebou ešte dlhú cestu“. Zatiaľ sa však s kolegami zvyšovania úrokových sadzieb zdržiava. Mnohé nasvedčuje tomu, že tento rok sa už sadzby nezvýšia. Hoci to nikto z predstaviteľov nehovorí nahlas, je možné, že celý cyklus bol ukončený v júli a sadzby v USA sa už zvyšovať nebudú. Otázka je, kedy sa začnú znižovať.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár